Mutlu İlişkinin Sırları

Mutlu ilişkiler yaşamak ve devamlılığını sağlamak ciddi anlamda zordur. İlişkilerde en temel etkenlerden bir tanesi maddiyattır. Özellikle pek çok evliliğin bitme sebebidir maddiyat. Bununla birlikte sosyal medya tehlikesi ile karşı karşıyayız ki o da özentilere neden olup kıyaslamaları beraberinde getirmektedir. Ancak mutlu ilişkinin sırlarını bilirsek hem sevgilimizle; hem de eşimizle sağlıklı bir birliktelik yaşayabiliriz.

Mutlu İlişkinin Sırları

■ Eğer bir mutlu ilişki hayaliniz varsa, ilk olarak duygu, düşünce ve korkularınızın farkında olmalısınız. Ne olmasını istediğinizden çok ne olduğudur önemli olan. Bu nedenle haklı olmaya çalışmaktan vazgeçip, gerçeklerin ne olduğuna odaklanmalı ve mutlu olmayı tercih etmelisiniz.

■ Geçmişte yaşadığınız olumlu ya da olumsuz tecrübeleri şimdiki ilişkinize yansıtmayın. Geçmişte onun yaşadıkları hakkında yorum da yapmayın. Ne o; ne de siz, günün birinde hayatınıza birbirinizin gireceğini bilemezdiniz. Bu nedenle yargılamaktan vazgeçin. Tek amacınız içinde yaşadığınız zamanı mutlu geçirmek olsun.

■ Mutlu ilişkinin sırrı olan bir diğer detay da kıskançlık duygusundan kurtulmaktır. Ne kıskanmak ne de kıskandırmaya çalışmak bir güven belirtisidir. Sadece kendinize olan güvensizliğinizi ifade eder; yani özgüven eksikliğidir. Bu nedenle, sevgilinize ya da eşinize güvenmenin öncesinde kendinize güvenin.

■ Birbirinize küsmeyin. Küslük çocuklara özgü bir davranıştır. Siz ise artık çocuk değilsiniz. Mutlu ilişki yaşamak isteyen ve gayet de makul bir isteği olan bir yetişkinsiniz. Buna göre davranın. Küsmek yerine sorunlarınızı konuşun. Konuşurken de mutlu ilişkinin sırları arasında yer alan ilk maddeyi hatırlayın: gerçekleri görün.

■ Sevgiliniz ya da eşinizle birbirinize aşık olmanın yanında arkadaş da olun. Paylaştığınız ortak zevkleriniz olsun. Ancak onun için hayallerinizden, hobilerinizden, kişiliğinizden ödün de vermeyin. Bunları ondan da istemeyin. Birbirinizin kişisel alanından çalmayın. “Ben senin için…” ile başlayan cümleler kurulmaya başladığında, ilişkide çatırdamalar da başlar.

■ İlişkinizde, birbirinizden isteklerinizi, beklentilerinizi, hayallerinizi açık yüreklilikle, gizlemeden ifade edin. Onun müneccim olmasını beklemeyin. Siz anlatın, o da anlatsın. Sonrasında da birbirinizi destekleyin. Gerçekleşen beklentileriniz olsun; hayal kırıklıklarınız değil.

■ Birbirinizle sürekli iletişim halinde olun. Eğer bunu başaramıyorsanız psikolojik destek alın. İletişim kurabilmek bir olgunluk göstergesidir. Bunu başarın; olgun olun. Ve ona da olgunluğunuzu gösterin.

■ Tüm özel şeyleri paylaştığınız insana, eşinize ya da sevgilinize her şeyin öncesinde saygı duyun. Onun da size saygı duymasını sağlayın ve ilişkinizde ben – sen değil; biz olmayı başarabilin.

■ Birbirinizi destekleyen, onurlandıran, yücelten, motive eden sözleri söylemekten çekinmeyin. Şımarır korkusu ile yaşamayın. Şımarıyorsa size, sizin sözlerinize şımarıyor. Aslında bunu sizden aldığı güçle yapıyor. Karşılığını siz de göreceksiniz, merak etmeyin.

■ Sevgiliniz ya da eşinizin size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de ona o şekilde davranın. İlk önce o diyerek beklerseniz, isteklerinize kavuşmakta zorlanabilirsiniz.

■ Duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin. Hoşlanmadığınız şeyleri içinize atmayın. Sitem etmeden, doğru bir üslupla, size nasıl ifade edilmesini isterseniz o şekilde ifade edin. Biriktirmek, yapabileceğiniz en büyük yanlış olacaktır.

■ Duygular kadar bedensel istekler de önemlidir. Bunu geri plana atmayın. Ayıpların ve tabuların arkasına sığınmamak da mutlu ilişkinin sırrı olarak karşımıza çıkmaktadır. Olabildiğince her şeyi deneyin. Birbirinizin isteklerini yerine getirmeyi bilin. Bu sizin birbirinize, tutkal ile yapışmanız gibi bir şeydir. Eğer yapamıyorsanız, destek almaktan çekinmeyin.

■ Çocuk sahibi olmak konusunda içinizden geçenleri paylaşın. Olur ya, mutlu ilişki bir gün evlilik ile sonuçlanır. Bu durumda çocuk sahibi olmak isteyen tarafla istemeyen tarafın karşı karşıya gelmesi, mutlu ilişkinin üzerine büyük bir gölge gibi düşecektir. Buna izin vermeyin.

■ Evli bile olsanız her şeyin öncesinde sevgili olduğunuzu hatırlayın. Yeni şeyleri birlikte keşfedin ve içinizdeki heyecanın yerini monoton bir sıkıcılığa bırakmasına kesinlikle izin vermeyin.

■ Aşk ya da evlilik ile ilgili, herkesin tecrübesi birbirinden farklı olacaktır. Çünkü ikişer kişilik oyunlar oynanmaktadır. Bu nedenle kimsenin deneyimine bakarak kendinize çıkarım elde etmeye çalışmayın.

■ Onu değiştirmek için çabalamayın; onun da sizi değiştirmesine izin vermeyin. O sizi; ya da siz onu olduğunuz gibi sevdiniz. Değişirse, sevdiğiniz insan olmayacak. Mutlu olamayacaksınız. Bu hatayı yapmayın.

■ Sevgiliniz ya da eşinizin davranışlarını anlayabilmek için onun aile yapısına bakın. Korku, saygı, anlayış…? Aile yapısı size, onun sizin üzerinizdeki davranışları konusunda fikir verecektir.

■ Mutlu ilişkinin sırlarından bir diğeri de birlikte hayaller kurmaktır. Hayallerinizi kurun ve sonrasında da bu hayalleri gerçekleştirebilmek üzere birbirinizi destekleyin.

■ İkinizi de ilgilendiren, gerek maddiyat, gerek ailelerle ilişkiler olsun, konular hakkında oturup konuşun. Ben – sen olarak değil, biz olarak hareket edin. Zaman geçip de durum değişiklikleri olduğunda, yeniden konuşun. Birbirinizden herhangi bir şey saklamayın.

■ Çocuk olduğunda pek çok evlilikte eşler birbirlerini unutup ihmal etmektedir. Hatta insanlar kendilerini bile ikinci plana atabiliyor çocuk için. Bu başta mantıklı gibi gelse de ilerleyen zamanlarda sıkılmanıza neden olabilecek bir durumdur. Bu hatayı yapmayın. Kendinize de eşinize de mutlaka zaman ayırın.

■ İlişkinize ve birbirinize emek verin. Ve özellikle de sevginizi dile getirmek konusunda kısıtlayıcı olmayın.

■ Ailelerinizin beklentilerini karşılamak için, özellikle evlilik sürecinde birbirinizle çatışmaya girmeyin. Birbirinizin ailesi ile de çatışmaya girmeyin. Önce biz diyerek kendi istekleriniz doğrultusunda hareket etmeyi öğrenin.

■ Kendinize güvenin, kendinizi sevin ve sayın. Eğer kendinizle barışık olursanız, diğer tüm insan ilişkilerinde de iyi olursunuz.

■ Mutlu ilişki için her anınıza, aldığınız nefese, sevgilinizin yanınızda olmasına, yaşadığınıza şükredin.

■ Birbirinizin olumsuz yanlarına odaklanarak birbirinizden uzaklaşmak yerine, olumlu yanlarınızı görün ve bunun aranızda güçlü bir bağ kurmasına izin verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir