Sevgilimle Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Aslında hepimiz ilişkilerimize mutlu olmak için başlıyoruz. Ancak sonrasında bir şeyleri, az; ya da çok, ama bir şekilde abartıyoruz… Sevgiyi, ilgiyi, beklentileri… Sonrasında da sevgilimle mutlu olmak istiyorum diyoruz. İstemek başarmanın yarısıdır doğru; ancak bunun için bir şeyler de yapmak ve bazı şeylerden de fedakarlık etmek gerekir. Sevgilimle mutlu olmak için ne yapmalıyım diyorsanız, sevgilimle mutlu olmanın yollarını sizlere ilerleyen bölümlerde aktarmaya çalışacağız.

Sevgilimle Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

■ Hepimizin bazı kusurları, eksikleri, yanlışları var. Mükemmeliyetçi olmaktan vazgeçin. Sevgilinizle ne kadar çok zaman geçirirseniz, onun kusurlarını o kadar çok görmeniz söz konusu olur. O da sizin kusurlarınızı görecektir. Emin olun siz de mükemmel değilsiniz. Bu nedenle, gerçekten önemsediğiniz bir insanla birlikteyseniz, kusurlarını görmezden gelin ve hatta siz kapatmaya çalışın.

■ Sevgilimle mutlu olmak istiyorum diyorsanız, onu kesinlikle bir başkası ile karşılaştırmayın. Ne eski sevgilinizle; ne de bir arkadaşınızın sevgilisi ile… Herkesin kendine göre iyi ve kötü yönleri vardır ve kimse kimseye benzemez. Bu nedenle, sevgilinizi biri ile karşılaştırdığınız anda, onu kafanızda bir kalıp içerisine sokarsınız ve o da bu kalıba girmeyince mutsuz olursunuz. Eski sevgiliniz iyi olsaydı, eski olmazdı. Bu nedenle, yeni sevgilinize şans verin ve kendi haline bırakarak olduğu gibi kabul etmeye çalışın.

■ Sevgilimle mutlu olmanın yollarından bir diğeri de, onun sizin düşüncelerinizi okumasını beklememektir. Her insan düşünce okuyamaz. Düşünce okuyan her insan da bunu doğru şekilde yapamaz. Bu nedenle, onun yaptığı ve sizin hoşlanmadığınız bir şey varsa, bunu ona davranışlarınızla belli etmek yerine direkt olarak açıklayın. İlk zamanlar sizi mutlu etmek için yemeklere götürebilir, romantik sürprizler yapabilir… Ama birlikte zaman geçirip birbirinize alıştıkça ve rahatladıkça bunları azaltabilir. Bu, size olan sevgisinin ya da ilgisinin azaldığını göstermez. Ama belki de o öyle biri değildi ve şimdi özüne döndü… Konuşun. Bunları kendi kafanızda bir değerlendirmeye sokmayın.

■ Eğer hoşlandığınız bir insanla birlikte olmak istiyorsanız, bu ilişki için biraz çabalamalısınız. Onun size çıkma teklifi etmesi ve sonrasında ilişkiye başlamaktansa, istediğiniz ilişki için siz de uğraşın. Önce birbirinize, birbirinizi tanıma şansı verin. Aceleye ne gerek var? İlişki öncesi birbirinizden emin olur ve sonrasında birbirinize, gerçekten hissettiğiniz sözler söylerseniz, sonrasında bir ömür birlikte olacak kadar zamana sahip olabilirsiniz.

■ Sevgilimle mutlu olmak için ne yapmalıyım diyorsanız, beklentilerinizi biraz azaltın. Bunu nasıl yapabileceğinize gelince: Bir sevgiliden ne beklenir? Sizi sevsin, önemsesin, sizinle ilgilensin… Ama mutlaka sizin aklınızda da olmazsa olmayacak bazı beklentiler vardır. Bunları sıralayın. Eğer listeniz çok kabarıksa, nelerin gereksiz olduğuna bakın ve bunların elemesini yapın. Çok fazla beklenti demek, birlikte olduğunuz insanı bir kalıp içerisine sıkıştırmak ve belki de sizi çok mutlu edecek o insanı hayatınızdan çıkartmak anlamına gelecektir. Bu nedenle bir şans vermeyi deneyin; hem kendinize hem de ona.

■ Sevgilimle mutlu olmak istiyorum diyorsanız, onun kendisine ait bir kişisel alanı ve sizden farklı özellikleri olabileceğini unutmayın. Zıt kutuplar birbirini çeker unutmayın. Birbirinizden farklı özellikleriniz birbirinize zarar vermediği sürece, problem etmemeniz gereken şeylerdir. Bu unsuru göz ardı etmeyin ve onun önem verdiği şeylerle ilgili onu yargılamayın.

■ Hiç bir ilişki sorunsuz olmaz. Ancak birbirinize, ilişkinin başında, birbirinizden neler beklediğinizi söyler ve sonrasında ortak isteklerinizin olduğunu bilirseniz, sorunları birlikte çözmek sizin için zor olmayacaktır. Mutlu sonla biten filmler, masallardaki hayal kahramanları… onların hiç biri gerçek değil. Hatta arkadaşlarınızın bile, sevgilileri ile ilgili anlattığı her şey gerçek değil. Sosyal medyada gördüğünüz resimleri herkes poz vererek çektiriyor. Siz sorun yaşayan ilk çift değilsiniz; son da olmayacaksınız bunu kabul edin ve aşmaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir