İlişkinin Uzun Sürmesi İçin Ne Yapılmalı

İlişkinin Uzun Sürmesi İçin Neler Yapılmalı? Ne Yapılmalı?

İlişkinin uzun sürmesi için neler yapılmalı? Pek çok İlişkiDanışmanım takipçisi bu sorunun yanıtlarını merak ediyor. Çünkü temele indiğimizde herkesin isteği aynı: severek ve isteyerek, rüya gibi başlayan ilişkisinin uzun süre devam etmesi.

Fakat insanlar ilişkilerinin başında birbirlerine kendilerini sevdirmek ve karşı taraf için vazgeçilmez olmak adına farklı davranabiliyorlar. zamanla da kendileri oluyorlar. Ve tahammül sınırları azalıyor. Hal böyle olunca da sorunlar, tartışmalar… birbirini kovalıyor.

Keşke böyle olmasa ve her şey başladığı gibi devam etse. Çok yüksekten başlamak yerine daha alçaktan başlayıp ama çok aşağı da düşmeden hep aynı hizada devam etmek ne güzel olurdu değil mi? İşte sizlere bundan söz edeceğiz. İlişkinin uzun sürmesi için neler yapılmalı?

Herkes ilişkinin uzun sürmesi ümidi ile çıkma ya da evlenme teklifi eder ve kabul edenler de aynı beklenti ile kabul ederler. Elbette gel – geç bir ilişki yaşamak istemiyorlarsa…

İlişkinin uzun sürmesi demek, tarafların birbirlerini sevmesi, birbirlerinde huzuru bulması ve uzun süreli birliktelik için çaba harcamaları ile sağlanmaktadır. İlişkinin uzun sürmesi için yapılması gerekenlerden hemen söz etmeye başlayalım.

İlişkinin Uzun Sürmesi İçin Neler Yapılmalı?

İlişkinin uzun sürmesi için neler yapılmalı? Bu sorunun yanıtlarını maddeler halinde şu şekilde verebiliriz:

İlişkinin Uzun Sürmesi İçin Ne Yapılmalı
İlişkinin Uzun Sürmesi İçin Neler Yapılmalı

• Saygı, ilişkinin uzun sürmesi için gerekli en temel kuraldır. Bir insan ilk önce kendine saygılı olmalıdır. Kişi birey olduğunun farkına varır ve buna göre davranırsa, önce kendisine, sonra çevresine ve tabi ki sevdiği insana saygısı olur.

Böyle bir insan, lafının nerde bitmesi gerektiğini bilir ve davranışlarında da aynı sınırı belirler. Karşısındaki insanın sınırlarını bilir ve saygı gösterir. Bir ilişkinin uzun sürmesi demek, birlikte olunan insanın özgürlüğünü de kısıtlamamak demektir ki saygı kavramı içerisinde bundan söz etmeyi de unutmamalıyız.

• Bazen alttan almak gerekir. Her birimiz zaten yeterince stresli bir hayat yaşıyoruz. Bu süreçte bazen keyifsiz, bazen sinirli olabiliyoruz. Ve bununla birlikte, her ne kadar yapmamamız gerekse de o anda farkına varmayıp sinirimizi birlikte olduğumuz insandan çıkartabiliyoruz…

Sanki her şeyin suçlusu oymuş gibi… Evet, bunu yapmamalıyız. Ama o anda bunu düşünemiyorsak, karşımızdaki insan bu konuda biraz sabırlı olabilmeli. Alttan alabilmeli ve biraz da tamam diyebilmeli. Çünkü bunun ona kaybettireceği herhangi bir durum söz konusu olmayacak.

Ayrıca bu durum bizim sakinleşmemizi de sağlayacak ki bu tür şeylerin karşılıklı olması gerektiğini de unutmamalıyız. Gün gelecek, onun da stresli zamanlarında biz de ona tahammül edeceğiz.

• Seven insan kıskanır. Kıskanan insan birlikte olduğu kişiyi boğarsa, bu ilişkiden de bir hayır gelmeyeceğini belirtmeliyiz. İlişkinin uzun sürmesi için, birlikte olduğumuz insanın sosyal bir varlık olduğunu ve bizim esirimiz olmadığını kabul etmeliyiz.

Biraz güvenirsek, bu durum bize de karşı taraftan güven yansıması olarak geri dönecektir. Bu nedenle kıskançlığınızın dozunu aşmamalısınız. Aynı şekilde siz birlikte olduğunuz kişi tarafından kısıtlanmak ister miydiniz? İlişkinin uzun sürmesi için neler yapılmalı? İşte diğer yanıtlar…

İlişkinin Uzun Sürmesi İçin Ne Yapılmalı?

İlişkinin uzun sürmesi için ne yapılmalı? Maddeler halinde anlatmaya devam ediyoruz.

• Zaman zaman, yaşadığımız ilişkide özverili de olmamız gerekir. Bu biraz fedakarlık demektir ama fedakarlığın bozunu da arttırmamak ve kendimiz olmaktan çıkmamak şartıyla… Bir ilişki tek başına yaşanmıyorsa, kararlar da tek başına verilmemeli.

Sevgilimiz olmadan aşkımızı yaşayabilir miyiz? Peki nasıl ikimiz adına kararlar verir ve ikimizi etkileyen konularda kendi istediğimiz gibi davranabiliriz? Nereden gelir bu özgürlük? Ya sevgilimiz bunu kabullenmez ve giderse? O zaman bizi onsuzluk üzer değil mi?

İşte bu nedenle bazı fedakarlıklarda bulunabilmeliyiz. Özgürlüğümüzü kısıtlamadan ve kişiliğimizi değiştirmeden…

Zorunlu hizmeti dolayısı ile doğu görevi yapacak olan eşimizin yanına gidebilmeli, işi inada bindirmemeliyiz. Ancak eğer sevgilimiz ise ve onunla gidemeyeceksek de uzak ilişki yaşamayı kabul edebilmeliyiz. Ancak fedakarlık yapılamayacak bir konu varsa, o da ailedir…

İlişkinin uzun sürmesi için ne yapılmalı? Karşınızdaki insandan bir beklentiniz olmamalı. Hayalleriniz tabi ki olacak ancak birlikte olduğunuz insanın sınırlarının üzerinde beklentilere sahip olursanız o ilişki ister istemez bitecek. Bu nedenle hayallerinize esir olup kalmayın.

İlişkinin uzun sürmesi için neler yapılmalı sorusunun yanıtları bu kadarla da sınırlı değil elbette.

İlişkinin Uzun Sürmesi İçin Yapılması Gerekenler

İlişkinin uzun sürmesi için yapılması gerekenler arasında, birlikte olduğumuz kişi ile empati kurabilmek de yer alıyor. Kesinlikle bu, onu yeteri kadar dinlediğiniz ve anlamaya çalıştığınız anlamına gelmez. Empati kurmak, kendinizi onun yerine koymak demektir.

Diyelim ki zorunlu hizmetini yerine getirecek bir öğretmen sevgiliniz var. Okulda ondan başka erkek öğretmen yok. Bir akşam yemeğe gitmeleri gerekiyor. Tek erkek sizin sevgiliniz olacak; hem de bir sürü kadının içinde… Kıskançlık krizi kaçınılmaz. Peki gitmesin mi? Siz olsanız gitmez miydiniz?

Ama bu iş, keyif için gitmiyor ki. Bir bara gitmiş olsa ve doğum günü kutlaması olsa haklısınız. Empati kurmayı ve ben onun yerinde olsaydım diye başlayan cümleler kurmayı başardığınız anda kavgalarınızın biteceğini göreceksiniz.

İlişkinin uzun sürmesi için neler yapılmalı sorusunun yanıtları arasında yer alan ilişkinin uzun sürmesi için yapılması gerekenler dikkatlice uygulanırsa, sizde sevdiğiniz insanla uzun soluklu bir birliktelik yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir