Eşim Beni Aldatıyor

Evliliklerde hiç istenmeyen bir durum olsa da, taraflardan biri; özellikle de kadınların aklında önemli bir kemirici sorudur: Eşim beni aldatıyor ne yapmalıyım? Ya da, eşim beni aldatıyor nasıl davranmalıyım? Bazı erkekler bunu eşlerinden gizleme gereği bile duymuyor ne yazık ki, bu durum kadınların gidecek yerlerinin olmamasından; ya da var olan çocuklar dolayısı ile yuvayı yıkamayacakları düşüncesinden kaynaklanıyor. Ya da, bir kadın eğer emin bir şekilde, eşim beni aldatıyor diyebiliyorsa, bu durum, eşin birlikte olduğu ikinci kadının rahatlığından da kaynaklanabiliyor.

Bir erkeğin evli olduğunu bilerek, yine de onunla zaman geçiren herhangi bir kadının normal olduğundan söz edebilmek zaten büyük bir yanılgı. Bununla birlikte, eşin evde olduğunu bile bile, geceyi birlikte geçirip, sonrasında da birlikte eve gelen ikililerin sayısı oldukça fazla. Bu durumda mağdur olan taraf kadın eş. İsterseniz size, durumu somutlaştırıp tam olarak anlatabilmek adına örnek vereyim:

Kadın eşi ile sürekli huzursuzluklar yaşıyor ve eşi, bir başka kadınla birlikte olduğunu ya belli ediyor; ya da açık açık söylüyor. Çünkü zaten kadının, durumu bilse dahi yapabileceği herhangi bir şey yok. Bu durum genellikle ailesinin onayını almadan evlenen ve ailesinin yanına geri dönemeyen; ya da töre gibi nedenler dolayısı ile evliliğini bitiremeyen kadınlar tarafından yaşanıyor. Erkek geceleri ya eve hiç gelmiyor; ya da sarhoş geliyor. Kadın sadece, eşim beni aldatıyor diyebiliyor.

Ve bir gece, kadın evde çocukları ile birlikte iken kapı açılıyor, erkek ve birlikte olduğu ikinci kadın eve geliyor… Tüyler ürpertici bir durum değil mi? Gecenin bir yarısı evden mi çıkacaksınız, eşinizin size uygulayacağı şiddete mi maruz kalacaksınız, onları kendi haline mi bırakacaksınız? Bir erkek bu gibi bir durum yaşadığında genellikle namus cinayetleri işleniyor: ama bir kadının, namus cinayeti işlediğini çok fazla duymamışsınızdır…

Peki elde kalan ne? Kocaman bir çaresizlik… Ve emin olun, siz farkında olsanız da olmasanız da bu gibi şeyler yaşanıyor. Peki durum; gidecek yeri, yapacak şeyi olan kadınlar açısından ne şekilde gelişiyor? İsterseniz bunu da bir örnekle anlatalım:

Kadın yine eşim beni aldatıyor ne yapmalıyım, eşim beni aldatıyor nasıl davranmalıyım diyor; ama öncelikle bunu ispat etmesi gerekiyor. Erkek belki eve biraz daha geç geliyor, kendine her zamankinden daha fazla özen gösteriyor, paralar, nereye gittiği bilinmeyen bir yerlere harcanıyor… Belki gömleğinde ruj lekesi; belki arabanın bagajında kadın ceketi… Ama sözlü bir kabullenme yok.

Elinizin altında internet varsa ve örneğin, sen hemcinsim! Şu anda bu yazıyı okuyabiliyorsan, muhtemelen senin başına bu gibi bir durum geliyor. Sen ilk gruptaki kadınlar kadar çaresiz değilsin. Muhtemelen destek alabileceğin arkadaşların ya da ailen var. Hiç bir şey bulamazsan, şu anda bu yazının sonunda yorum olarak fikirlerini sorabilirsin insanların.

Ve alacağın cevap aslında ne biliyor musun? Eşinden kesinlikle boşanma. Onu özgür bırakma. Sen eşinden ayrılırsan, o kadınla evlenip mutlu olacak; buna izin verme…! İşte aslında akla takılan önemli soru da bu. Bu sizce ne kadar doğru?

Evet, boşanmazsanız, sizin kendisinden boşanmanız ve o kadınla birlikte olabilmek için size, belki de hiç olmadığı kadar şirin ve iyi görünecek. Belki en iyi avukatları tutacak. Belki de ve en kötü ihtimalle sizi tehdit edecek… Nasıl mı? Benden boşanmazsan, senin hakkında şunları bunları söylerim, rezil olursun diyecek… Diyecek de diyecek anlayacağınız. Çünkü onun tek derdi, sizin ondan boşanmanız. Malum, karşı tarafta, sadece kendisinin olmasını isteyen ve bu yönde baskı yapan bir ikinci kadın var. Ne yazık ki eşinizin yeni gözdesi de o…

Ne dersiniz, çok mu gerçekçi oldu? Siz ondan boşanırsanız, hem onun, hem de yeni sevgilisinin isteği yerine gelmiş olacak. Peki ya boşanmazsanız?

Eğer boşanmazsanız, siz hayatınıza herhangi birini dahil edemeyeceksiniz; hele genç bir kadınsanız, evli iken bir başkası ile olamamanın yalnızlığını yaşayacaksınız. Eğer bir sevgiliniz olursa zaten, bu, sizden boşanmak isteyen, ama sizin boşanmadığınız adam için bir kanıt olacak ve belki de isteğiniz dışında zorla boşanacaksınız… Peki bir insan için, sizi zaten evliliğiniz içerisinde aldatmış ve mutsuz etmişken, hayatınızı zehir etmeye değer mi?

Aslında ilk gruptaki kadınlar için vermiş olduğumuz örnekte, onların çok çaresiz olduğundan söz etmiştik. Sanki şimdi de ikinci gruptaki kadınların çaresizliği var, öyle değil mi?

Bir kadına böyle bir duyguyu yaşatan başka bir kadın, eşine, çocuklarının annesine bunu yaşatan bir adam, kızını bu duruma mecbur bırakan bir aile… Zor işler değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir