İnsanlar Neden Aldatır?

Herkes güveneceği, kendini ona emanet edebileceği bir insanla birlikte olmak ister. Eğer ihanet varsa, aldatma varsa güven yoktur; olamaz. Ancak çok seven insan da aldatmaz. Peki insanlar neden aldatır? Erkekler neden aldatır? Kadınlar neden aldatır? Bu soruların yanıtlarını bilirsek büyük ihtimalle aldatılmayız. O halde, sevgilimizin ya da eşimizin bizi aldatmasına neden olabilecek unsurları hiç zaman kaybetmeden ortadan kaldırmalıyız. İşte insanların aldatma nedenleri:

Erkekler Neden Aldatır?
Kadınlar Neden Aldatır?
İnsanlar Neden Aldatır?

■ Eğer partnerinizle yeteri kadar zaman geçirmiyor, bu nedenle de birbirinizi yeterince tanımıyorsanız, bir zaman sonra ya siz onu aldatacaksınız ya da o sizi aldatacak. Bunun nedeni, birlikte zaman geçirdiğiniz kısıtlı anlarda, birbirinizin olumsuz yönlerine odaklanmanızdan kaynaklanıyor.

■ Fiziksel çekim de ilişkilerde ruhsal çekim kadar önemlidir. Eğer özel zamanlarınızda birbirinizin beklentilerini karşılayamıyor, bu nedenle de mutlu bir birlikteliği paylaşamıyorsanız, zaman içerisinde birinizden biri farklı bir partner arayışı içerisine girecek ve beklentilerini onunla karşılamaya odaklanacaktır. Bu nedenle birbirinizden isteklerinizi konuşmalı, sonrasında da yerine getirmeye çalışmalısınız.

■ Birlikte olduğunuz insanı çok sevmek ve dolayısı ile sürekli onunla zaman geçirmek isteyerek ona kişisel alan tanımamak da sizi aldatmasına, az zaman geçirmekte olduğu gibi neden olabilecektir. Bu nedenle onu bunaltıp, sürekli sizinle ilgilenmesi için uğraşmaya çalışmayın. Bunu yaptığınızda sadece kendini bunalmış hissedecek ve yeni arayışlar içerisine girecektir. Bırakın hobileri ile uğraşsın, arkadaşları ile vakit geçirsin… Onu sıkmayın.

■ İnsanlar neden aldatır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, intikam alma hırsıdır. Eğer ki paernerinizi üzerseniz, sizden bunun intikamını almak için sizi aldatabilir. Başlangıçta bu durum size suçluluk hissettirmez. Ama zaman geçtikçe, kendinizi kötü hissetmeye başlar ve aldatılma sebebinizin kendiniz olduğunu düşünürsünüz.

■ Erkekler neden aldatır ya da kadınlar neden aldatır sorusunun yanıtları arasında, yanlışlıkla aldatmanın yer aldığını da söylersek muhtemelen şaşırırsınız. Yanlışlıkla aldatma mı olur? Olur. Kontrolünü kaybeden kadın ya da erkek, ne olduğunu anlamadan ve istemeden birlikte olduğu partnerini, sevgilisini ya da eşini aldatabilir. Ama bu onu kesinlikle haklı çıkartmaz ve sizi istemeden aldatmış olması, sizin onu affetmeniz gerektiği düşüncesini ortaya çıkartmamalıdır.

■ İlişkiniz ciddileşmeye başladığında da partneriniz tarafından aldatılabilirsiniz. Ne tuhaf değil mi? Madem başkası ile ilgilenecektin, neden ciddileştin? İşte cevap burda aslında. Korkudan aldatan insan sayısı oldukça fazla. Özellikle de erkekler. Tek kadına bağlanma korkusu dolayısı ile dışarıya meyil ediyor ve partnerlerini aldatarak ciddiyetten uzaklaşabiliyor.

■ Fiziksel birliktelik sırasındaki uyumsuzluğunuzun, aldatılma nedeniniz olabileceğinden daha önce söz etmiştik. Bununla birlikte, eğer birlikteliğiniz sıradanlaştı ise de partneriniz kendisine farklı bir partner arayabilir ve yeni heyecanlar peşinde koşabilir. Bu gibi bir durumda zaten farklı bahaneler üreterek sizinle birlikte olmak istemeyecektir. Onun yeni heyecanlara ihtiyacı var demektir. Ya bunu siz, kendinizden ödün vererek sağlayacaksınız; ya da onu özgür bırakacaksınız. Özellikle erkekler bu nedenle çok sık aldatırlar.

■ Partnerinizle konuşurken utanmadan, sıkılmadan konuşabilmelisiniz. Ama o da size bu özgürlüğü verip, aranızda geçenlerin aranızda kalmasını sağlayabilmeli. Eğer kendinizi bu konuda sınırlandırır, partnerinize güvenemezseniz, o da aradığı samimiyeti bir başkasında arar. Bulduğu anda da emin olun aldatılırsınız. Bu nedenle, güvenebileceğiniz bir insanla birlikte olun ve kendinizi ona karşı sınırlandırmayın.

■ İnsanlar bazen düzenli hayattan sıkılır ve bu nedenle yeni heyecanlara yelken açmak isteyebilirler. Ortada hiç bir neden yokken, her şey yolunda giderken aldatan bu insan türü, sizden ne kadar af dilerse dilesin, sonrasında aynı hatayı tekrarlayacaktır muhtemelen.

■ Duygusal bağlılık ilişkilerde fiziksel bağlılık kadar önemlidir. Birbirinizi anlayabilmeli, gerektiğinde buna göre davranabilmelisiniz. Aksi halde kendisini anlamadığınızı düşünecek olan partneriniz, kendisini anlayan bir başkası ile bir birlikteliğe başlayabilir.

■ İnsanların aldatma nedenlerinden bir diğeri de partnerlerinden farklı birini hayatlarına dahil etmeyi düşünmeleridir. Eğer bu düşünceyi fark edebilir ve engel olabilirseniz ne mutlu size. Aksi halde siz de partnerinizi aldatabilirsiniz. Çünkü içinizden geçen dürtü sizi buna yönlendirir.

■ Partnerinizle aranızda bazı sorunlar olabilir. Bu sorunları küçükken çözmeniz önemlidir. Aksi halde sorunlar büyür. Sizi bunaltır. Ve sorunsuz bir ilişkiye başlama isteği ile dolup taşarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir