Bir Kere Aldatan Hep Aldatır Mı?

İlişkilerle ilgilenmeye başlayıp, aldatma, kıskançlık konularında kısa araştırmalar yapmaya başladığınızda çok ilginç soru ve yorumlarla karşılaşabiliyorsunuz. Elbette en sık karşılaştığımız bu konuların nedenlerini de merak etmiyor değiliz. Aldatma nedenleri örneğin. Erkekler neden aldatır sorusunun yanıtları… Ve tabi bir de, bir kere aldatan hep aldatır mı? Çünkü güvensizlik, hastalık gibidir; aklımızda sürekli bir şeyler dönüp durur. Aşılması gereken bu konuları çözemezsek, ilişkimiz de sağlıklı bir yönde ilerleyemez. O halde aşmalı; bunun için de öğrenmeliyiz.

Erkekler Neden Aldatır?

■ Aldatma nedenlerinden ilki, aradaki bağın zayıflaması, iletişimin azalmasıdır. Bu durum beraberinde sevgi eksikliğini getirir. Hal böyle olunca ilgi bir başkasına yoğunlaşabilir; hele ki o başkası daha çok iletişim kuruyor; ilgi gösteriyorsa…

■ Bedensel birliktelikte, bazı duygular aynı anda zirveye ulaşır; hormonların da eş zamanlı olarak artması durumu söz konusudur. İlişkide daha az birlikte olunuyorsa, aynı duyguların eş zamanlı paylaşımı; dolayısı ile de sevgi bağı azalır. Bu da aldatma nedenleri arasında yer almaktadır; hele ki erkekler için. Malum, erkeklerin ihtiyaçları kadınlardan daha fazladır.

■ Çok fazla dışa dönük olan insan da aldatabilir. Bir insan eğer herkesle kolay iletişim kurabiliyorsa ki bu durum sosyal medyada ya da yüzyüze iletişimde söz konusu olabilir, kısa zamanda duygusal bağın oluşabilmesi durumu da söz konusu olur. Bir de çiftler birbirleri ile zaman geçirmekten çok, sosyal ortamdaki insanlarla zaman geçiriyorsa, aldatma kaçınılmazdır.

■ Son zamanlarda insanlar arasında ileri görüşlülük hat safhadadır. Bu durum, beyinde aldatmayı hoş görmeye neden olabileceği gibi, abartılmaması gerektiğini düşünme durumunu da ortaya çıkartabilir. Hal böyle olunca, normalleşmeye başlayan bu durumun gündeme gelmesi kadar normal bir şey de yoktur. Toplum olarak bu şekilde düşünmemizde medya ve sosyal medyanın da payının büyük olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle sosyal ortam da aldatma nedenleri arasında yer alabilir.

Bir Kere Aldatan Hep Aldatır Mı?

Her insanın aklında bu soru işareti vardır. Öyle olduğu da bize toplum tarafından kanıksatılmıştır. Ancak yapılan bilimsel araştırmalara göre, bir kere aldatan bir daha aldatmayabilir. Yani bir insanın aldatması için daha önceden sahip olduğu bir aldatma hikayesinin bulunması zorunlu değildir.

Gerçek olan, evli erkeklerin %58’inin, evli kadınların ise %40’ının, eşlerini en az bir kere aldatma ihtimallerinin bulunmasıdır. Bu oran ilk aldatma için dahi çok yüksek bir ihtimaldir. İkinci ya da üçüncü aldatmanın olmasının hiç bir kesinliği yoktur. Söz konusu evlilik içerisinde aldatan erkek, ikinci kadınla bir ilişkiye başladı ise o ilişkinin devam etme ihtimali zaten oldukça yüksektir; hele ki evde huzursuzluklar varsa ve ikinci kadının mutlu etmesi durumu söz konusu ise…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir