Aldatıldım Ve Depresyondayım

Bir insan; aldatıldığını kendine, diğer insanlara olduğundan daha kolay itiraf eder. Ancak kendi içerisinde de sürekli aldatıldım düşüncesi bulunan kişi zamanla psikolojik olarak kendini kötü hissetmeye başlar. Aldatıldım ve depresyondayım, sık karşılaşılan şikayetler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte, aldatıldım unutamıyorum diyen insan sayısı da çok fazladır. Bir kere aldatılan insan, bunun kendisine hep yaşatılacağını düşünür ve kendisinde hata aramaya başlar. Bu nedenle sizlere, özellikle de aldatıldım unutamıyorum, ya da aldatıldım ve depresyondayım diyenlere, kısaca bu durumu nasıl çözebileceğinizden söz edeceğiz.

İlk olarak şunu çok iyi bir şekilde özümsemelisiniz: Aldatıldım demek, Aldattım demekten çok daha hafif bir durumdur. Aldatan insan, bunu kendi kişisel zayıflığından dolayı yapmıştır. Her ne sebebi olursa olsun, sizden artık eskisi kadar hoşlanmasa da, siz ona karşı ilgide yetersiz de kalsanız, bir anda birisinden çok fazla etkilenmiş de olsa, sizi aldatması en büyük suçtur; sebebi ne olursa olsun, yaptığını hafifletecek hiç bir mantıklı açıklaması olamaz; şu durum hariç:

Eşiniz ya da sevgiliniz size gelir ve herhangi bir sebepten dolayı sizden ayrılmak istediğini söylerse, siz de ayrılığı kabul etmez; hatta sizden ayrılırsa… şeklinde bir takım tehditlere başvurursanız, aldatıldım demeniz dahi hata olabilir ve bu durum, aldatan kişinin suçunu hafifletir; çünkü o zaten kendi kafasında bu birlikteliği bitirmiştir. Ama her şey normal iken, yolunda giderken sizi aldatan adam ya da kadın suçludur ve bunu hiç bir şekilde bastıramaz. Hiç kimse, bir başkasını bir birlikteliğe zorla hapsedemez ya da kimse kimseyle ömrünün sonuna kadar birlikte olacak diye bir kaide yoktur, sadece olması temenni edilir. Bu nedenle aldatıldım diyerek kendinizi suçlamayın.

Birlikte olduğunuz kadın ya da adam, sizi, örneğin ağzınızın koktuğunu söyleyerek uyarmış; ama siz yine de bu konuya dikkat etmemişseniz hatayı biraz kendinizde arayabilirsiniz. Onunla olmaya başladıktan sonra, onun tanıdığı kişi olmaktan çıkmışsanız, kendinize artık eskisi kadar özen göstermiyor, onunla eskisi gibi ilgilenmiyor, ilişkiniz monotonlaşmaya başladığı halde bir çaba sarf etmiyorsanız, hatayı kendinizde aramalısınız.

Ama sebep her ne olursa olsun, sizden ayrılmadan bir başkası ile birlikte olan; sizi aldatan adam ya da kadının mantıklı hiç bir açıklaması yoktur. Bu nedenle artık şu depresyon modundan çıkın. Güçlü bir insansınız ve siz bunu başarabilirsiniz. İnsanlara güveninizin kalmamasına gelince: Herkes o değil, herkesin siz olmadığı gibi… Derler ya, gün doğmadan neler doğar, sizi çok mutlu edecek bir insanla yeni bir ilişkiye yelken açtığınızda, kesinlikle o insanı da sizi aldatacağı düşüncesi ile sıkmayın. Siz sadece, biraz önce saymış olduğumuz hataları yapmayın. Peki aldatıldığınızı nasıl unutabilirsiniz? Gelin biraz da ona bakalım.

Zamanınızı, birlikteyken mutlu olduğunuz insanlarla geçirin. Arkadaşlarınızla sinemaya gidin. Ailenizle bir pazar kahvaltısı yapın. Üye olduğunuz derneğin düzenlediği turlara, iş yerinizin düzenlediği yılbaşı etkinliğine katılın… Hayat sizi aldatan insanın etrafında dönmüyor, dünya sadece aşktan ibaret değil. Bir süre aşksız kalın ne olmuş? Dünyanın sonu mu gelecek? Hem o zaman aldatılma korkunuz da olmaz; aldatıldığınızı da unutarak, yeni bir ilişkiye, sıfırlanmış şekilde başlayın.

Sevdiğiniz şeyleri yapın, ama bunu yalnız değil, arkadaşlarınızla birlikte yapın. Kayak, kış aylarının en güzel sporlarından. Kara gitmişken bir de mangal başında sucuk ekmek yapın. Ama bu sırada sizi aldatan kişiden bahsetmeyin. Hatta, arkadaşlarınızı, konuşmaları halinde uyarın; kafa dağıtmak için orda olduğunuzu hatırlatın. Siz bu gibi zamanlarda, hep bir kötü haber duymak umuduyla insanların size onunla ilgili anlattıklarını dinlemek istersiniz. Bunu yapmayın. Size ne ayrılıp ayrılmadığından; size ne mutsuz olduğundan. Sizin için artık öyle bir insan olmadığını aklınıza yazın ve kendi hayatınızı yaşayın.

İnsanlara kendinizi iyi ya da kötü, mutlu ya da mutsuz göstermek için çabalamayın. Kendiniz için iyi olun. İnsan psikolojisi ne yazık ki şunu düşünür: mutsuz gibi görüneyim ki gidip ona söylesinler; belki bana geri döner… Dönmeli mi ki bu yanlışı yapıyorsunuz? Sizi aldatan insan size geri dönmemeli. İşte eğer dönerse o zaman aldatıldım unutamıyorum demekte haklı olursunuz; çünkü huylu huyundan vazgeçmez. İyi değilken kimse için iyi gibi de görünmeye çalışmayın. Siz sadece kendiniz için iyi olmaya odaklanın. Değmeyecek bir insan için depresyonunuzu kronikleştirmeyin. Sorunlu bir insan yüzünden psikolojik olarak hastalanmak ne kadar mantıklı? O duyguları yaşayıp, kendini kötü hissetmesi gereken siz değilsiniz.

Hala aldatıldım ve depresyondayım diyorsanız, depresyonun profesyonel yardım ile giderilebileceğini unutmayın. Ben aşarım, ben atlatırım demektense yardım alın ve ona göre ilerleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir