Evliliğimi Nasıl Kurtarabilirim?

Günümüzde, kadınların maddi özgürlüğüne sahip olması onları tahammülsüz yapıyor. Ayrıca etrafta çok fazla boşanan çift görüyor ve bu durumun normal olduğunu düşünüyoruz. Hal böyle olunca da evlilikler çok kolay bitiyor. Eğer varsa çocuklar, anneye ya da genellikle babaya silah olarak kullanılıyor. Önemli olan ise evliliği bitirmek değil, evliliğimi kurtarmak istiyorum diyebilmek. Peki, evliliğimi nasıl kurtarırım ya da evliliğimi nasıl kurtarabilirim diyen biri neler yapmalı? İşte bu noktada size bazı önerilerde bulunacağız.

Evliliğimi Nasıl Kurtarabilirim?
Evliliğimi Nasıl Kurtarırım?

■ Evli olmanız demek, eşinizle her konuda aynı düşünmeniz ya da hep aynı şeyleri seveceğiniz anlamına gelmiyor. Farklı şeyler hissetmeniz gayet doğal. Sağlıklı da bir durum. Bu noktada tek yapmanız gereken, farklı düşünceleriniz dolayısı ile tartışırken, sorunların üzerini kapatmamak. Aksi halde ileriki dönemlerde de karşınıza çıkacak olan aynı sorunlar evliliğinizin yıpranmasına neden olacaktır. Bu nedenle sabırla birbirinizin görüşlerini dinlemeli ve birbirinize saygı duymalısınız.

■ Evliliğimi kurtarmak istiyorum diyorsanız, sadece birbirinizin moralini bozmamak adına kusurlarınızı görmezden gelmeyin. Aksi halde üzerini kapatmaya çalıştığınız ama hoşlanmadığınız şeyler, zaman içerisinde birbirinizden tiksinmenize dahi neden olabilecektir. Kırıcı olmadan bunu eşinize söyleyebilmelisiniz. Örneğin, geceleri uyumadan önce dişlerini fırçalamalı; aksi halde ağzı kokacağı için siz ondan uzaklaşacaksınız…

■ Eşiniz sizinle siz olduğunuz için evlendi. Siz ise zaman içerisinde, belki çok uzun zamandır birlikte olduğunuz için onunla bütün olduğunuzu düşünüyor ve kendinizi unutup ona uyum sağlıyorsunuz. Peki bu durum sizin için iyi mi? Eşiniz böyle bir insanla evlenmedi ki… Kendinize saygı duyun. Elbette evlilik beraberinde bazı değişimleri getirir. Ama kendinizden ödün vermemelisiniz. Değiştiğinizde, eşim benden neden soğudu dememelisiniz.

■ Evliliğimi kurtarmak istiyorum çünkü ben o olmadan bir hiçim diyorsanız, bu tutkulu sevgi değil, bağımlılık belirtisidir. Tabi ki birlikte çok mutlu olmalısınız. Hayatı paylaştığınız gibi mutluluğu da paylaşmalısınız. Ancak o olmadan da ayakta durabilmeyi öğrenmelisiniz. Tıpkı onunla evlenmeden önce yaptığınız gibi… Bu şekilde çok daha sağlıklı bir evlilik hayatınız olacağını unutmamalısınız.

■ Evliliğinizi kesinlikle monotonlaştırmayın. Eşinize onu sevdiğinizi söyleyin. Zaten sevdiğinizi biliyor olabilir, ama siz yine de söyleyin ki ona değer verdiğinizi hissetsin. Küçük sürprizler yapın, biraz iltifat edin… Sizin de eşinizin de buna ihtiyacınız var. Siz yapmazsanız o da yapmaz. Onu kendinize bağlamasını bilin.

■ Sizin küçük olarak gördüğünüz eleştiriler eşinizin kalbini kırabilir. Hele ki ailesi, arkadaşları ya da işi ile ilgili küçümser şekilde konuşmalarınız… Yaptığınız şakalar… Sadece size devede kulak gibi gelen bir olay onda bir kaç deve büyüklüğünde olabilir. Bu nedenle üç düşünün, bir konuşun.

■ Evliliğinizde ne siz; ne de eşiniz sürekli haklı değilsiniz. Ve hatalar da biz insanlar için. Tek dikkat etmeniz gereken şey, hatanızı kabul etmek ve özür dilemek. Özür dilemek sizi küçültmez. Ancak alışkanlık haline getirip, nasıl olsa özür dilerim ve geçer düşüncesine de kapılmayın. Sadece bu davranışınızla pek çok şeyi düzeltebilirsiniz.

■ Eşinize, ne yapmasını ve yapmamasını istediğiniz şeyleri, ona kırmadan söyleyin. Söylemezseniz şifre çözemeyebilir. Ve sizin istediğiniz gibi olmayan şeyleri de kişisel olarak değerlendirmeyin. Kıyafetlerini toplamıyorsa, bu onun size olan inadı değil, yanlış edindiği bir alışkanlıktır. Değiştirmesine yardımcı olun.

■ Hayalleriniz ortak olmayabilir. Ancak o sizin eşiniz ve bir isteğini sizden ayrı yapamaz. Öyle yapması gerekirse sizden ayrılması gerekir; ama siz evliliğimi kurtarmak istiyorum dediniz değil mi? O halde, birbirinizin hayallerine saygı duymalısınız. Gerçekleşmeyecek hayaller dahi olsa birbirinizin yanında olmalı; hele elinizden gelen bir şey varsa mutlaka yapmalısınız.

■ Birbirinize olan güveninizi her fırsatta gösterin. Güven bu dünyadaki en önemli şeydir. Bir insandan asla esirgememelisiniz. Vereceğiniz en güzel hediyenin güven olduğunu unutmamalı ve onun da size güvenmesini sağlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir