Eski Sevgiliyle Arkadaş Olunur Mu?

eski sevgiliyle arkadaş olunur mu

Bu yazımızda sizlere, eski sevgiliyle arkadaş olunur mu sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız. Eski sevgiliyle arkadaş kalmak; ya da ayrıldıktan sonra arkadaş kalmak, günümüz insanlarının modernlik anlayışı gibi düşünülse de, aslında çok da mantıklı bir yaklaşım değildir. Hele üzerinizden ayrılığın yükünü atıp da kendinize yeni bir hayat kurmadan… Asla. Peki bunu, eski sevgiliyle arkadaş olunur mu diyen birine nasıl açıklarız? Gelin birlikte düşünelim…

Bir insanı hayatınıza alabilmek, aslında öyle sandığınız kadar kolay değildir. Eğer bunu yaptıysanız, ve hedefinizden eminseniz, paylaşımlarınız güzel olacak demektir. Zaten sevgilisi ile mutlu olmayan insan onunla devam da etmez, öyle değil mi? Evlilik değil ki bu, imzası olsun, arada çocuğu olsun… Bu nedenle, olması gereken, sevgiliyle güzel paylaşımlardır, ve yaşanır… Ama sonrasında, bir taraf ayrılmak isterse, muhtemelen diğer taraf hala, ayrılmak isteyen kişiyi seviyor olacaktır. Zorla da devam edemeyecek olan ilişki bittiğinde…

Eğer bir şekilde iletişim kurulmaya devam ediliyorsa, bu, özellikle seven tarafın, kanamakta olan yarasının daha da fazla kanaması anlamına gelecektir. Sadece bununla kalmaz. Hemen ayrıldıktan sonra arkadaş kalmak, konuşmaların tartışma havasında geçmesine neden olur, ve muhtemelen kırıcı sözler söylenir. Hele bir de ayrıldığınız insanla uzun süreli bir ilişki yaşamışsanız; ve evlenmeyi düşünüyorsanız, sonrasında yaşanan ayrılık; ve ardından da eski sevgiliyle arkadaş kalmak, büyük bir darbeden başka bir şey değildir.

Ama bu iki kişinin paylaşımı çok olmuştur. Hayatlarını birlikte sürdürürken, aslında pek çok şeyi birlikte yapmaya alışmışlardır. Örneğin kahvaltı, aylardır birlikte yapılıyorsa; ve alışkanlık haline gelmişse, sonrasında nasıl yalnız yapılır? Yürüyüşe birlikte çıkılıyorsa nasıl yalnız çıkılır? Ona iyi geceler demeden nasıl uyunur? Tam da bunlar yaşanırken bir de arkadaş kalınır, iletişim kurulur mu? Nasıl unutacaksın o zaman? Ve o aslında senin en yakın dostunsa, onunla nasıl her şeyi konuşacak, onunla ilgili sorunlarından ona nasıl bahsedeceksin?

Ayrıldıktan sonra arkadaş kalmak için aradan geçen çok uzun bir zamana gerek vardır. Bu zamanda her iki taraf birbirini tam anlamıyla unutmuş, kendilerine yeni bir hayat kurmuşlardır. Ve bunun sonrasında hala eski sevgiliyle arkadaş kalmak isteniyorsa kalınabilir. Fakat bunun da bazı riskleri yok değildir. Diyelim ki evlendiniz; ve eşiniz, eski sevgilinizle arkadaş olduğunuzu biliyor… Ya da tanıştırdınız, görüşüyorlar… Olacak şey değil aslında, ve bunun adına ne zamandan beri modernlik denildiğini de düşünmek gerekiyor… Öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir