Ayrılık Acısı Nasıl Geçer? Gerçekten Geçer Mi?

Ayrılık acısı geçer mi, çok sevip, sonra da ayrılan herkesin aklında büyük bir soru işareti olarak yer edinmiştir. Sizlere daha önce, Ayrılık Acısı Nasıl Hafifler başlıklı bir konu hazırlamıştık. İlerleyen bölümlerde yine benzer bir şekilde, ayrılık acısı nasıl geçer sorusunun yanıtlarını vermeye çalışacağız. Her şeyin bir rüya gibi başladığı ve sonra da birlikte olduğunuz insana daha çok alıştığınız bir dönemde yaşanan ayrılık sürecinin hiç de kolay olmadığını biliyoruz. Ancak emin olun ki ayrılık acısıyla başa çıkabilirsiniz… Yeter ki isteyin ve ayrıldığınız insana geri dönme ihtimalini aklınızın köşesinden bile geçirmeyin.

Ayrılık Acısı Nasıl Hafifler?

■ Belki çok uzun zamandan beri ilişkiniz kötü gidiyordu ama siz ayrılık zamanını öteliyordunuz. Ama daha fazla erteleyemeyeceğinizi anlayarak ayrıldınız. Şimdi ise aklınızdaki soru: Ayrılık acısı geçer mi şeklinde… Biliyoruz çok zor bir süreç geçiriyorsunuz ve eminiz çok üzülüyorsunuz. Ama yas tuttuğunuz bu süreç, aslında sizin iyileşmenize de yardımcı olacak bir dönem. Sürekli problem yaşadığınız, sizi sürekli geren, belki size hakaret eden bir insanla ömrünüzün sonuna kadar birlikte olsaydınız da üzülecek ve üzecektiniz. Şimdi ise artık özgürlüğünüze kavuşma anınız. Eğer kararlı olursanız, ayrılık acısı ile başa çıkabileceksiniz. Bunun için yeter ki ayrılığı kabullenin ve önünüze bakın.

■ Ayrılık acısı nasıl geçer sorusuna yanıt bulmaya çalışırken, yaşadığınız ayrılık için ne birlikte olduğunuz insanı, ne de kendinizi suçlamayın. İlişkiler iki kişilik olarak yaşanır ve hiç bir hata tek taraflı değildir. Dolayısı ile kendinizi de ayrıldığınız kişiyi de affedin. Yaşadığınız güzel günlere saygınız olsun. İnsanların arkasından atıp tutmak kolaydır. Ama önemli olan problemin yaşandığı kişi ile bir süre birlikte olmuş olmanız. Dolayısı ile onun hakkında konuşmayın; tıpkı onun sizin hakkınızda konuşmasını istemediğiniz gibi…

■ Ayrılık acısı nasıl hafifler sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, hayatın devam ediyor olduğu gerçeğini özümsemek… Şöyle bir düşünün: ilişkiniz başlamadan önce siz yok muydunuz? Daha sonra ilişkiniz başladı ve birbirinize eşlik ettiniz; ama şimdi artık o yok. Ve siz yine varsınız; var olacaksınız. Ayrılıklar dünyanın sonu değil. Sonuç itibari ile toprağın altına bile giren ne kadar çok insan var ve onlar bu dünyadan gitmiş olsalar bile hayat devam ediyor değil mi? Ayrılık acısı geçer mi diyordunuz ya; hiç bir acı sonsuza dek sürmez. Hatta her an yeniden sevebilirsiniz… 🙂

■ Ayrılık acısından kurtulmak isterken kesinlikle kendinizi bu ayrılıktan dolayı sorumlu tutmayın. Hatanın sizde olduğunu düşünürseniz, ayrıldığınız insan gözünüzde yücelmeye başlar ve şu an itibari ile acısını çektiğiniz ayrılıkta onun hiç bir suçu olmadığını düşünürsünüz. Bu durum tamamen bir kendi kendini kandırmacadan ibarettir. Böyle düşünmek sizin onu geri dönmek için kendi kendinize oluşturduğunuz psikolojik bir bahaneden başka bir şey değildir. Bu yanlışa düşmeyin.

■ Ayrılık acısı nasıl geçer sorusunun son yanıtı ise en çok kendinizi sevmenizin gerektiği gerçeği. Belki ayrıldığınız insan sizi bir süre mutlu etti ve sonra ilişkiyi yürütemeyerek ayrıldınız. Ancak şimdi ayrılığın da size tıpkı ilişkiniz gibi bir şeyler katabileceğini görmenizin zamanı geldi. Kendinize yeni uğraşlar ve hobiler edinerek ayrılık acısı geçer mi sorusuna kolayca yanıt bulabilirsiniz.