Ayrılık Acısı Nasıl Hafifler?

Hepimiz ilişkilerimize büyük umutlarla başlıyoruz. Sonrasında da an gelip ilişkimiz bitiyor. Bu durum bize, ayrılık acısı olarak geri dönüyor. Ayrılık acısı nasıl hafifler ve ayrılık acısı nasıl geçer sorularının yanıtlarını aramaya başlıyoruz. Çünkü ayrıldığımız sevgilimizi belki bir yanlış anlama, belki gurur; belki de bir başkası için kaybettik… Ayrılık acısı ile başa çıkma yolları yok değil. Tek ihtiyacınız olan biraz zaman ve bir de güçlü duracak bir kişilik. Sonrasında yapmanız gerekenlere ise hemen göz atalım:

Ayrılık Acısı Nasıl Hafifler?
Ayrılık Acısı Nasıl Geçer?

■ İşe ilk olarak ayrılığı kabullenmekle başlayın. Sonsuza kadar sürmesini istediğiniz hayaller kurduğunuz sevgiliniz artık yok. Artık bu ilişki bitti. Geri döneceği ümidini rafa kaldırın. Biliyor musunuz, herkes sizin gibi ayrılık acısı çekiyor. Ancak bir zaman sonra, hayatımda artık kimse olmaz diyen insanların evlendiklerini; hatta çocuk sahibi olduklarını görüyoruz. Yani ondan sonra mutlu olmayacaksınız diye bir durum söz konusu değil. Herkes gibi siz de mutlu olacaksınız ve o mutlu anlarınızda o yanınızda olmayacak. Telefon rehberinizden onu silin ki, özlediğiniz zamanlarda ya da aklınıza bir şeyler takıldığında aramayın ya da yazmayın. Çünkü bu anlar pişmanlık doludur.

■ Onun sosyal medya hesaplarından uzak durun. Biliyoruz ki bu çok zor. Hem de sosyal medya bu kadar hayatımızın merkezine yerleşmişken. Haber alamadığınız bir eski sevgiliniz var ve aktif olarak sosyal medyayı kullanıyor olabilir. Bu gibi zamanlarda insanın aklından çeşitli şeyler geçer: Kimlerle mesajlaşıyor, kimlerin paylaşımlarını beğeniyor ya da onun paylaşımlarını takip ediyor, acaba onu farklı bir kişi olarak ekelrseniz ne yapar? Artık bunlara takılmaktan vaz geçin. O sizin hayatınızdan gitmiş bir insan ve ne yaptığının sizin için önemi olmamalı. Onun hesaplarını silin ve onu engelleyin ya da kendi hesaplarınızı dondurun.

■ Ayrılık acısını yaşamaya başlamadan önceki zamanda yapamadıklarınızı yapabilmek için artık bol bol zamanınız var. Artık kuaföre, güzellik merkezlerine daha sık gidebilir, spor yapabilir, masaj yaptırabilirsiniz… Yeni bir sosyal çevreye girerek yeni insanlarla tanışabilir, yeni bir şeyler öğrenmek için kurslara gidebilirsiniz. Bu uğraşıların hepsi de sizi kendinize getirmek için iyi seçeneklerdir.

■ Arkadaşlarınızla daha çok zaman geçirin. Ama bu arkadaşları elinizden geldiğince ortak arkadaşlardan seçmemeye çalışın. Ortak olanlardan da gerekirse, ondan bahsetmemelerini rica edin. Konuşursunuz, anlatırsınız, size ondan haber getirirler, siz merakınızı giderip rahatlarsınız… Hepsine peki; ama bütün bunlar size ayrılık acısını unutturmaz; hatta daha da fazla arttırır. Arkadaşlarınız size onu hatırlatacak değil, unutturacak kişiler olmalı.

■ Peki tüm bunlar sizi bazı duygulardan uzaklaştıracak mı? Hayır. Siz hala onu özleyecek, ayrıldığınıza üzülecek, ağlamak isteyeceksiniz… Bütün bunlar da oldukça normal zaten. Ağlamak istiyorsanız ağlayın. Ayrılık acısını sonuna kadar, nasıl yaşamak istiyorsanız öyle yaşayın. Sadece kendinize sınırlamalar koymayın.

■ Ayrılık acısını hafifletmek için kesinlikle hayatınıza bir başkasını almayın. Bunu da yapabileceğiniz zaman gelecek. Ama onun öncesinde ayrıldığınız kişiyi aklınızdan tamamen çıkartmanız gerekiyor. Bu süreçte siz en iyisi yalnızlığınızın keyfini çıkartın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir