Ayrıldıktan Sonra Arkadaş Kalmak İçin Nedenler

Ayrıldıktan sonra arkadaş kalmak ya da sevgiliyle arkadaş kalmak doğru mu, pek çok kişinin aklını karıştıran önemli sorular arasında yer almaktadır. Bu sorunun yanıtları aslında kişilere göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin ayrıldığı sevgilisiyle arkadaş kalmaya çalışan, ancak karşılaştığı bir durumda onunla hala sevgilisiymiş gibi ilgilenen insanlar vardır ki sevgiliyle arkadaş kalmak bu kişiler için doğru karar niteliğini taşımayacaktır. Ancak birlikte olmayı deneyen fakat başaramayan iki insanın, ayrıldıktan sonra arkadaş kalması, verilebilecek doğru bir karar olabilir; hele ki geçmişleri birlikte olmayı denemelerinden çok daha eskiye dayanıyorsa…

Ayrıldıktan sonra arkadaş kalmak isteyenlerin, kendilerine göre bazı nedenleri vardır elbette. Ve yaşadıkları ayrılık kırıcı değilse, ilişki onların arkadaşlığını yıpratmamışsa, iki tarafın da hayatına girecek olan yeni insanlar birbirlerini yıpratmalarına neden olmayacaksa… ve daha bir çok neden göz önünde bulundurularak, sevgiliyle arkadaş kalmak mümkün olabilir. Peki ayrıldıktan sonra arkadaş kalmak için sıralanabilecek sebepler nelerdir?

Sevgiliyle Arkadaş Kalmak İçin Sebepler

■ Genellikle, kadınlar ve erkekler arasında, sağlamlığı tartışılmayan dostluklar kurulur. Bu dostluklar zaman içerisinde, her iki tarafın da aradığı mutluluğu bir türlü bulamadığı göz önüne alınarak, bir adım öteye taşınmak istenebilir. Dost olarak iyi anlaşmaları dolayısı ile birbirlerini duygusal anlamda da mutlu edebileceklerine inanır ve bunu denemeye karar verirler. Ancak bu noktada işler hiç de tahmin edildiği gibi gitmeyebilir ve duygusal mutluluğu birbirlerine sağlayamadıklarını görünce ayrılık kararı alabilirler. Peki sadece mutlu olamadıkları için, ayrıldıktan sonra arkadaş kalma fikrine uzak mı bakmalılar? Tabi ki hayır. Aslına bakılacak olursa arkadaşla bir gelecek düşünmek çok da akıllıca değildir; çünkü tüm zaaflar, iyi ve kötü huylar biliniyordur. Ancak buna rağmen işler kötü gitmediyse sevgiliyle arkadaş kalmak, arkadaşlık ve dostluğa kalındığı yerden devam etmek çok da akıllıcadır. Unutmayın: dost bulmak, güvenmek, kalıcı olmasını sağlamak… hiç de sanıldığı kadar kolay değildir.

■ Sevgiliyle arkadaş kalmak kadar, eski eşle arkadaş kalmak da söz konusu olabilir. Ayrıldıktan sonra arkadaş kalmak için eski eşlerin en önemli nedenleri, çocuklarının olmasıdır. Pek çok evli çift, çocuklarının, yaşadıkları ayrılıktan olumsuz etkilenmemesi için ayrılık zamanını erteler. Ancak ev içerisinde mutsuzdurlar ve yaşadıkları mutsuzluğu çocuklarına da yansıtarak onun da mutsuz olmasına neden olabilirler. Hiç bir çocuk, sürekli kavga edilen, asık suratlı ebeveynlerin bulunduğu bir evde mutlu değildir. Ve her insan, mutsuz olduğu insandan uzaklaşıp, hayatına mutlu olabileceği bir insanı dahil edebilme hakkına sahiptir. Bu nedenle sadece çocukların varlığı, mutsuz bir evliliği sürdürmek için yeterli bir neden değildir. Çocuklar yine birlikte büyütülebilir ve istedikleri zaman annelerini ya da babalarını görmeleri sağlanabilir. Hatta zaman zaman birlikte vakit bile geçirilebilir. Dünyaya bir can getirmiş iki insan normal şartlarda birbirine düşman olmamalıdır zaten. Ve ayrıldıktan sonra arkadaş kalmak tam da onlara göredir.

■ Sevgiliyle arkadaş kalmak için bir diğer neden de aynı iş yerinde çalışıyor olmak. Belki birlikte çalışırken söz konusu olan bir etkilenme ya da hoşlanma duygusu aynı iş yerinde çalışan biri ile sevgili olmaya neden olmuştur. Ya da işi olmayan sevgiliye, çalışılan yerden iş bulunmuştur. Ancak sadece duygular bitti diye işten çıkmak ya da çalışma hayatını birbirine zehir etmek ne kadar doğrudur? Bu gibi bir durumda ayrıldıktan sonra arkadaş kalmak alınabilecek en doğru karardır. Ayrılmış iki insanın gerginliğinin, ortamdaki diğer insanların gerilmesine de neden olacağı düşünülürse, medeni şekilde selamlaşmak, gerektiğinde sohbet edebilmek, hayatı her iki taraf için de zorlaştırmamak, yapılabilecek en doğru şeydir.

■ Ayrıldıktan sonra arkadaş kalmak için sayılabilecek bir diğer neden de, yaşanmış duygu dolu günler içerisinde kötü anılardan çok iyi anıların bulunması durumudur. Eski günler düşünüldüğünde yüze yayılan hafif bir gülümseme, sevgiliyle arkadaş kalmak için en geçerli neden olabilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir ince çizgi de yok değildir: Hatırlanan güzel günler, ilişkiye yeniden başlama düşüncesini akla getirebilir. Bu sürede paylaşılan arkadaşlığın ise sadece suların durulması için geçmesi gereken zaman olduğu düşünülür. Tam da bu noktada sevgiliyle arkadaş kalmak çok yanlıştır. Ayrılık kararı verilmiş, üzerine konuşulup tartışılmış ve sonuçsuz kalmışsa, ayrıldıktan sonra arkadaş kalmak sureti ile karşı tarafı yeniden etkileme çabası içerisinde bulunmak her iki tarafa da zarar verecektir. Eğer ayrıldıktan sonra arkadaş kalmak isteniyorsa, ilişkinin bittiği kesinlikle kabullenilmelidir.

■ Sevgiliyle arkadaş kalmak için sayabileceğimiz son neden ise iki tarafın da arkadaş kalmak istemesidir. Bunun neden istendiğinin hiç bir önemi yoktur. Bu çift için su akacak ve yolunu bulacaktır. Ama sorgusuz sualsiz, ilişki sonrası arkadaşlık, her iki tarafın da istemesi ile rahatlıkla devam edebilir.