Arkadaştan Sevgili Olur Mu?

Pek çoğumuza arkadaştan sevgili kavramı yabancı gelebilir. Bazılarımız arkadaşlarımızı abi, bazılarımız kardeş olarak görüyoruz. Ancak, en iyi tanıdığımız, huyunu en iyi bildiğimiz insanlar da arkadaşlarımız. Ve bununla birlikte, zaten iyi anlaştığımız için arkadaşımız. Peki arkadaştan sevgili olur mu? Çoğumuz, arkadaşım bana aşık oldu; ya da arkadaşım bana çıkma teklifi etti dediğinde şaşırıyoruz. Çünkü hiç o gözle bakmıyoruz arkadaşımıza. O halde tam da cevabının bilinmesi gereken soru: Arkadaştan sevgili olur mu? Sevgiliden arkadaş olması biraz zor; ama arkadaştan sevgili olabilir belki; ne dersiniz?

Arkadaştan Sevgili Olur Mu?

Eğer bir insan size, arkadaşım bana aşık oldu; ya da arkadaşım bana çıkma teklifi etti dedirtebiliyorsa, ne mutlu size. Gerçekten çok şanslısınız. Çünkü uzmanlara göre, en güzel aşk ilişkileri arkadaşlıktan; hatta dostluktan aşka dönüşen birlikteliklerden çıkıyor. Sevgiliyken arkadaş olmak zor, ama arkadaşken sevgili olmak oldukça hoş bir duygu.

Sevgiliyken arkadaş olmak zor; çünkü, bir insanın pek çok arkadaşı varken, sadece bir tane sevgilisi olabiliyor. Ve bu nedenle sevgili arkadaştan çok daha özel oluyor. Ancak, arkadaşlığa dönüşen aşklarda, özellik ortadan kalkıyor ve sevgili genel, herhangi bir insan haline geliyor; arkadaş… Bir de ilişkinin içerisinde bedensel birliktelik yaşanmış ise arkadaş kalmak çok daha zor oluyor. zaten iki kişiden birinin kalbi de diğerinden daha fazla kırılmış olunca, iş içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Ama arkadaşlığın aşka dönüşmesi oldukça kolay. Bu durum sıklıkla yaşanıyor. Zaten yaşanması da zaman zaman, arkadaşlık yakın ise taraflardan biri için istenen durum oluyor. İşin en güzel yanı ise, en güzel aşkların, arkadaşlıktan doğan aşklardan ortaya çıkması.

Fakat şöyle bir tehlikeyi de göz ardı etmemek gerekiyor: İki yakın arkadaş, sevgili olduktan sonra, aralarındaki ilişkide bedensel birliktelik, ruhsal birlikteliğin önüne geçiyorsa, bu durum zamanla bıkkınlığa neden olur ve sonrasında tükenmişlik, ardından da ayrılık kaçınılmaz olur. Böyle bir durumda kaybedilen sadece sevgili değil, aynı zamanda arkadaş da olur. Bu tehlikeyi göz ardı etmemek ve iki taraf birbirine karşı koyulmaz bir şekilde çekiliyorsa dahi bunu bir sınırda tutmak gerekir.

Mutlu bir ilişkide, birlikte olduğunuz insanı koşulsuz sevmeniz çok önemli. Bunun için de onu olduğu gibi kabul edebilmeniz gerekiyor. Tıpkı mevsimleri değiştiremeyip, geldikleri gibi kabul etmek zorunda olduğunuz gibi: Aksi halde, ilişkinizden sürekli beklentileriniz oluyor ki bu da sizi mutlu bir insan yapmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir