Sevgilimle Sürekli Tartışıyoruz Ne Yapmalıyım?

Sevgilimle sürekli tartışıyoruz şeklinde yakınmaları olan kişilerin ilişkilerinde genellikle çatırdamalar ortaya çıkacaktır. “Sevgilimle tartışıyoruz ve içimden geçen her şeyi söylememe rağmen, daha sonra olayı kolayca toparlayabiliyoruz.” diyen kişiler varsa dahi, olayı toparlama konusunda tam olarak haklı oldukları söylenemez. Durum olayı toparlamak değildir. Olayın ancak üstü kapatılıyor olabilir. Ancak ilişki aslında bitmeye mahkumdur ve sadece bitiş tarihi öteleniyordur.

Eğer birlikte olduğunuz insanı gerçekten seviyor ve yine de sevgilimle sürekli tartışıyoruz şeklinde yakınmalarda bulunuyorsanız, tartışırken bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor demektir. Peki sevgilimle tartışıyoruz diyen bir kişi nelere dikkat ederse, tartışma sonrasında durumu kontrol altına alarak toparlayabilmek daha kolay olur? İlerleyen bölümlerde sizlere, tartışma sırasında dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğiz.

Sevgilimle Sürekli Tartışıyoruz Nelere Dikkat Etmeliyim?

■ Şunu kesinlikle unutmayın: Ortada bir sorun varsa ve siz bu sırada kendinizi, sinirlerinizi kontrol edemiyorsanız, sevgilinizle sorun hakkında tartışıyor olsanız dahi, probleminize istediğiniz çözümü bulamayacaksınız. Dolayısı ile yaptığınız tartışma sadece gereksiz bir laf kalabalığından ibaret olacak. Bunu önlemek için önce sakinleşmeyi deneyin. Sakinleşmek adına sevgilinizden uzaklaşın, balkona çıkın, evin içinde dolaşın, derin derin nefesler alın, biraz müzik dinleyin… Daha sonra sevgilinizin yanına gidip, konuyu etraflıca konuşun. Bu sırada da bir ilişki içerisinde olduğunuzu ve kararlarınızın ortak olması gerektiğini bilin. Konuşma sadece sizin yaptığınız, tek taraflı nutuk çekme gibi olmasın. İzin verin, o da konuşsun. Ardından orta yolu bulmaya çalışın.

■ Sevgilimle sürekli tartışıyoruz diyorsanız, şöyle bir düşünün: sizin tartışmanıza neden olan duygunun adı ne? Sevgilinizi kaybetmekten mi korkuyorsunuz? Sevgilinize sinirli misiniz? Kendinizi onun yanında güvende hissetmiyor musunuz? Kendinize bu soruların doğru yanıtlarını verin; ya da tartışmanıza neden olan bunların dışında her ne ise onu kabullenin. Bu duruma neyin sebep olduğunu düşünün. Ardından tüm bu unsurları kabul edin. Ve sonrasında neler yapabileceğinize odaklanın. Tartışmak hiç bir şeyin çözümü değildir. Siz sürekli tartışarak bugüne kadar nereye vardınız ki bundan sonra nereye varmayı planlıyorsunuz?

■ Biraz önce belirtmiş olduğumuz şeyleri yaptıysanız, yavaş yavaş sakinleşmeye başlamış olmalısınız. Şimdi yapmanız gereken, sevgilinizin de sakinleştiğinden emin olmak. Dolayısı ile ona ilk olarak, sizinle konuşmaya hazır olup olmadığını sorun ve yeterince sakinleştiğinden emin olun. Böylece ona değer verdiğinizi hissettirmiş olacaksınız. Ardından, eğer kendiniz de sakinleştiğinize inanıyorsanız konuşmaya başlayın. Emin olun bu şekilde almış olduğunuz kararlar ve vardığınız sonuçlar çok daha etkin olacak ve şimdiye kadar neden bunları uygulamadığınıza pişman dahi olacaksınız.

■ Sevgilimle sürekli tartışıyoruz diyenlerin yapması gereken bir diğer şey daha var ki o da: karşı tarafa, ne hissedildiğini net olarak anlatabilmek… Bunun için sürekli olarak: “Şunu yapıyorsun, bunu ediyorsun…” şeklinde serzenişlerde bulunmak yerine, “Şöyle hissediyorum, böyle hissediyorum…” diyebilmeyi bilin. Karşınızdaki insanla konuşurken “Sen” yerine “Ben” tekil şahsını kullanın. Ve siz ona ne yaptığını söylemiş olmayın; bırakın o anlasın. Her insan davranış çözümleyicisi değildir. Aslında bazı şeylerin karşıdan bakıldığında çok kolay anlaşılabildiğini düşünürüz; ama herkesin anlama kapasitesi bunun için yeterli olmayabilir. Bazı şeyleri söylediğimizde, söylemeden anlaşıldığı kadar değerli olmazlar; ama bazı insanları hayatımızda istiyorsak ve onlar bir şeyleri dile getirmeden anlayamıyorlarsa, söylemek zorundayız demektir. Bu nedenle kendinizi anlatın.

■ Sevgilimle tartışıyoruz dediğiniz noktada yapmanız gereken son şey: artık sevgilinizin anlattıklarını dinlemek. O anda herhangi bir şeyi çözmeye çalışmadan, sadece onu dinleyin ve bırakın kendini özgürce, tıpkı sizin yaptığınız gibi ifade edebilsin… Onun sizi anlamasını istediğiniz gibi siz de onu anlayın. Bunları başardığınız anda ilişkiniz tartışmalardan kurtulacak ve emin olun sonrasında en mutlu günler sizin olacak.