Aşk Türleri Nelerdir?

Aşk türlerini pek çok kişi bilmiyor; ancak genellikle herkes birbirinden farklı aşklar yaşıyor. Kimisi sevgilisine tutku ile aşık, kimi delicesine… Kimilerinin aşkı ise sadece bağımlılıktan ibaret. Bu nedenle sizlere aşk çeşitlerinden söz etmek istedik. İlerleyen bölümlerde, psikologlara göre, aşk türleri nelerdir sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşacağız. Eğer bir sevgiliniz varsa ve aşk çeşitleri arasında bulunan hangi grupta yer aldığınızı merak ediyorsanız; ya da bir sevgiliniz yoksa ve aşk çeşitlerinden hangisini yaşamak istediğinize karar vermek istiyorsanız, aşk türleri nelerdir sorusunun yanıtlarına ve bu türlerin özelliklerine birlikte göz atalım.

Aşk Türleri Nelerdir?

■ Delicesine Aşık Olmak: Delicesine aşık olduğunuz kişinin huyunu, suyunu, sizinle ortak bir noktasının bulunup bulunmadığını bilmez, ona sadece delice aşık olursunuz. Ve bununla birlikte, o da size aynı şekilde aşıktır. Siz, herhangi bir ortak noktanız bulunmasa da, birlikte uzun bir zamanı paylaşabilirsiniz.

■ Hoşlanma: Karşılıklı olarak birbirinize beğenme duyguları ile yaklaştığınız, aşk türleri arasında yer alan hoşlanmada, birbirinizle hissettiklerinizi ya da hayata bakış açınızı rahatlıkla paylaşabilir ve güzel bir birliktelik yaşarsınız; ama yaşamakta olduğunuz bu birliktelik, aşk ya da tutkudan öte, arkadaşlığa daha yakındır.

■ Tutkusuz Aşk: Büyük bir tutku ile yaşamış olduğunuz bir aşk ilişkisinin sonrasında yaşayacağınız tutkusuz aşk, samimiyetten ve tutkudan uzak, sadece bağlılığı yansıtmaktadır. Bu şekilde birlikteliğinize bir müddet, sıkılmadan devam edebilirseniz, sonrasında duygularınız değişebilir ve birlikte olduğunuz kişiye tutku ile yaklaşabilirsiniz.

■ Aptal Aşk: Uzun süren aşk çeşitleri arasında yer alan aptal aşk, birbirinize hem tutku, hem de bağlılık duyduğunuz aşk türüdür. Bununla birlikte, geleneklere bağlı kalarak evlenmeyi ve aynı evde yaşamayı da seversiniz. Mutlu da olursunuz. Ancak, ortak paylaşımlara da rahatlıkla tahammül edebileceğiniz aptal aşkta, mutluluk kavramının göreceli olduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz.

■ Romantik Aşk: Aşk türleri nelerdir sorusunun yanıtlarından olan romantik aşk, genellikle evlilik ile sonuçlanmaz. Birbirinize karşı her ne kadar rahat olsanız da, birbirinizden isteklerinizi de rahat rahat dile getiremezsiniz. Bununla birlikte, devam ettiği sürece ilişkiniz hem tutkulu; hem de samimi olacaktır.

■ Tamamlayıcı Aşk: Tamamlayıcı aşk, genellikle sevgililik döneminde değil de, uzun süren evliliklerde ortaya çıkmaktadır. Tutku sizin ilişkinizde yoktur. Ancak birbirinize bağlı ve samimi olmanız da ilişkinizin temelini oluşturmaktadır. Aranızdaki ilişki, arkadaşlıktan çok daha güçlüdür.

■ Mükemmel Aşk: Mükemmel aşkı yakaladığınız anda, birlikte olduğunuz kişi ile beraberliğiniz hem çok uzun süre devam eder; hem de evliliğinizi uzun yıllar sürdürebilirsiniz. Tutku, duygusal yakınlık ve bağlılık mükemmel aşkta bulunmaktadır. Ama taraflar bu üç duyguyu eşit düzeyde yaşayamayabilirler. Duyguların eşit olmaması, birlikteliğin mükemmel aşk kategorisinde yer almasını engellemeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir