Erkekler Neden Güçlü Kadın Sevmez?

Erkeklerin de kadınlar gibi, birlikte olmak istedikleri bir kadın kriteri bulunur. Ve bu kriterler arasında hep, kendi ayakları üzerinde durabilen… kadınlardan hoşlandıklarını duyarız. Peki sizce bu gerçek mi; yoksa erkekler güçlü kadınlardan korkar mı? Evet, bir korku söz konusu. Ve bu nedenle aslında erkekler güçlü kadınlardan hoşlanmıyorlar. Peki merak ettiniz mi, erkekler neden güçlü kadın sevmez? Erkekler neden güçlü kadın istemez? Kendimize göre bunun nedenlerine baktığımızda, ataerkil bir toplumda yaşamamızın önemli etkisi olduğunu düşünebiliriz. Bununla birlikte, erkeğin üstün olmayı istediği ilişkilerde, güçlü kadınlar buna pek izin vermezler. Yapılan araştırmalar da aslında çok farklı şeyler söylemiyor. Erkekler güçlü kadınlardan korkar mı? Evet. Peki neden? Gelin birlikte gözden geçirelim.

Erkekler Neden Güçlü Kadın İstemez?
Erkekler Neden Güçlü Kadın Sevmez?

■ Güçlü kadınların özelliklerinden ilki, ne zaman ne yaparlarsa yapsınlar, davranışlarının hem bir nedeni; hem de bir açıklaması olmasıdır. Bu nedenle kimsenin kendilerine, ne yapmaları gerektiğini söylemesini istemezler. Bir insana emir vermek ile öneride bulunmak arasında büyük fark vardır. Bunu böyle yap değil, şunu şöyle yapsan nasıl olur acaba şeklinde cümleler kurarsanız, güçlü kadınların yanında daha değerli olursunuz.

■ Güçlü kadınların en çok istediği şey güvendir. O güven bir kere kırılırsa, bir daha asla geri kazanamazlar. Bununla birlikte, kendileri de birlikte oldukları erkeğe aynı şekilde güven telkin ederler. İşte bundan dolayı, asla küçük oyunlar peşinde koşmazlar. Bu şekilde davranan erkeklerden de hoşlanmaz; hemen hayatlarından çıkartmayı tercih ederler.

■ Güçlü kadınlar, kendileri ile yüzleşebilen kadınlardır. Bu nedenle, kendi hatalarının farkında oldukları için, onları bir konuda yapıcı şekilde eleştirirseniz, size asla kızmayacaklarını görebilirsiniz. Ama diğer insanların da aynı şekilde davranmasını ister ve genellikle insanların kendileri ile yüzleşmelerine yardımcı olurlar.

■ Sevdim mi tam severim tabiri güçlü kadınlar için geçerlidir. Bir erkeği severse, onun her anında yanında olmayı, her zorluğu onunla paylaşmayı ister. Eğer o erkek tarafından da sevildiğini biliyorsa, yapamayacağı şey yoktur. Ama pek çok erkek için bu sevgiyi taşımak oldukça zordur. Bu nedenle erkekler güçlü kadınlardan genellikle kaçarlar. Peki güçlü bir kadın, sevdiği erkek kendisinden kaçarsa ne yapar? İlginçtir; ama sadece izler. Çünkü güçlü kadınlar kendilerine değer verirler. Ve onlara değer vermeyecek bir erkeğin de hayatlarında yeri olmadığını düşünürler.

■ Güçlü kadınlar, bir erkek kendilerine değer vermiyor; ya da onları ikinci plana atıyorsa, sessizce gitmeyi tercih ederler. Üzülmezler mi? Üzülürler. Ama güölü oldukları için de nasıl atlatacaklarını bilirler. Ve emin olun atlatırlar.

■ Güçlü kadınların, sadece ilişkileri bittiğinde bununla başa çıkmak değil; hayatla da başa çıkabilmek gibi bir özellikleri bulunmaktadır. Ne ile karşılaşırlarsa karşılaşsınlar onun üstesinden gelebilirler. Bu nedenle sadece erkekleri değil, herkesi korkuturlar. Ve gizli saklı pek bir şeyleri de yoktur. Güçlü kadınları nasıl görüyorsanız öyledirler.

■ Yalana tahammül edemez; bir yalan yakaladıklarında ise yalanı söyleyen adamı hayatlarından çıkartırlar. Çünkü hayal kırıklığına uğrarlar ve güvenleri sarsılır. Kendilerine verilen sözlerin de tutulmasını isteyen güçlü kadınlar, bu nedenle birlikte olacakları erkeğin, sözüne güvenilir bir insan olmasını isterler.

■ Yalan makinesi gibidirler. Yalana tahammül edemeyen bu kadınlar, zaten kendilerine yalan söylendiğini hemen anlarlar. Ve aslında yalan söylemeyip, her şeyi olduğu gibi anlattığınızda, onlar sizi anlayabilecek kadar olgun insanlardır. Ama yalan söylerseniz, bu sorunu asla aşamayacağınızı bilmelisiniz. Siz en iyisi yalandan uzak durun; en azından güçlü bir kadınla birlikteyseniz.

■ Erkeklerin güçlü kadınlardan korkmasının önemli nedenlerinden bir diğeri de, onların her istediğini dile getirebilmesi ve almak için her şeyi yapabilecek kapasitede olmasıdır. Bir güçlü kadın sizi istiyorsa, gerçekten alır. Tabi siz onu gerçekten hak ediyorsanız. Ve aşkın gözünü kör etmeyeceği kadar da akıllıdır.

■ Güçlü kadınların hiç kimseye ihtiyaçları yoktur. Her problemi kendi başlarına çözebilirler. Bir erkek ise sevdiği kadın için savaşmayı sever. Ve kadınlara bu nedenle cazip geldiğini düşünür. Ancak güçlü bir kadın, kimsenin kendisi için savaşmasını istemez. Ne bir kurban olmak ister; ne de muhtaç. Bir şeyi halledeceğini söylüyorsa halledecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir