Acaba Neden Terk Etti?

neden terk ettiAyrılıklar her zaman iki tarafın istemesi ile, ya da iki tarafın da anlayabileceği şekilde gerçekleşmez. Her şey çok iyi giderken, bir gün bir bakarsınız ki, o sizi çok sevdiğini düşündüğünüz, sizin deli gibi aşık olduğunuz adam; ya da kadın size, “Daha iyilerine layıksın…” der; ve ne olduğunu bile anlamadan bir bakmışsınız ki ilişkiniz bitmiş… Sonrasında, “Neden terk etti” diye sorarız kendimize… “Daha iyilerine layıkmışım… kimin umrunda?” O olsa yeter aslında bizim için değil mi, biz daha iyisini istemeyiz? Sizi çok iyi anlıyoruz. Bu yazımızda, neden terk etti sorusunun yanıtlarını bulabileceksiniz. Sorunun yanıtı birden fazla olabilir; ve aslında siz bunların hiç birinden de haberdar olmayabilirsiniz. Gelin şapkamızı önümüze koyup birlikte düşünelim…

Neden Terk Etti?

• Şimdi sizden iki şeyi düşünmenizi isteyeceğiz:
1) Ondan sürekli daha fazla ilgi, size ayıracağı daha fazla zaman, sizinle bedensel olarak daha fazla ilgilenmesi… gibi şeyler istediniz mi?
2) Onun düşüncelerini nasıl buluyordunuz? Genellikle düşünce tarzını beğenmiyor; ve sizin düşüncenizin daha doğru olduğuna onu inandırıp, onun da bu şekilde düşünmesini mi istiyordunuz?
Eğer bu iki unsurdan birisine “Evet” şeklinde yanıt verdiyseniz, muhtemelen birlikte olduğunuz insan kendini, sizin tarafınızdan baskı altına alınmış olarak hissetmiştir, ve bunun sonucunda da bunalmış, size yetemediğini düşünmüştür. Aslında o da ilişkinize emek veriyordur; ama siz bu emeği görmezlikten gelip daha fazlasını istediğiniz için, çok büyük olasılıkla yorulmuştur. Ve size bunu ifade edemez. Aksi halde siz kendinizi savunursunuz, onu yine anlamazsınız. Bu nedenle size, “Daha iyilerine layıksın” diyerek gitmiş olabilir.

• Şimdi de şu sorulara yanıt verin:
1) Sürekli farklı düşünceler arasında tartışıyor muydunuz?
2) Yemeğe nereye gideceğinize karar veren siz miydiniz?
3) Geleceğinizin ne şekilde olacağına siz mi karar vermeye çalışıyordunuz?
4) Kazandığınız para onun kazandığı paradan daha mı fazla?
Eğer bu sorulardan biri, ya da bir kaçının yanıtı “Evet” ise, aranızda bir rekabet durumu söz konusu olabilir. Bu rekabet, onun, sizin karşınızda kendisini yetersiz bulmasına neden olur. Ezilmişlik duygusu dolayısı ile de ayrılığı tercih etmiştir. Siz ise kendinizi, “Daha iyilerine layıkmışım…” derken bulursunuz.

• Eğer birbirinize karşı olan saygınız bittiyse de sizden ayrılmış olabilir. Özellikle erkek, kendisine sürekli güvenen, ve her koşulda kendisinin yanında olabilecek bir kadını hayatında ister. Bu şekilde kendini hem daha güvende, hem de daha özgür hisseder. Bunun haricinde bir durum söz konusuysa da, o kişiden vazgeçebilir. Sonuçta erkek erkektir. Her zaman kendisinin daha üstün olmasını ister… Ama buna karşın erkekler her zaman güçlü karakterlerdeki kadınları severler. İçten içe bu kadınlara güvenir, hep onların ellerini tutmak isterler; ama iş icraata geldiğinde, kadının kendi elini tutmasını istiyormuş gibi görünürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir