İş Arkadaşıma Aşık Oldum

iş arkadaşımla beraber oldum

İş ortamı pek çok kişinin aşık olması için ideal ortamdır. İş arkadaşıma aşık oldum, iş arkadaşımla birlikte oldum, iş arkadaşımla beraber oldum… gibi cümleler bu nedenle sık sık duyulur. Çünkü, özellikle ofis ortamında çalışanlar her gün işe giderken özenli giyinir, saç, ayakkabı… gibi dış görünüşe odaklı şeylere dikkat ederler, ve ayrıca naziktirler de… Ve tüm bu unsurlar, iş arkadaşıma aşık oldum demek için yeterli olabilir bazılarına göre… Peki bu doğru mudur? Evet, tüm gün birliktesiniz, sürekli göz hapsinde tutabilirsiniz; ama o da sizi tutabilir. Hem onunla birlikte olduğunuzda iş gününüz de daha keyifli geçer… Ama, iş arkadaşıma aşık oldum diyenler, ona açılmadan önce gelin bir kere daha düşünün…

Eğer iş arkadaşınızla birlikte çalıştığınız yer küçük bir ofis ise, bu ilişkiniz için pek de iyi olmayacaktır. Çünkü hem birbirinizle ilgili hiç bir detayı atlayamazsınız, ve bazen mutlu ilişkilerde bazı şeylerin görmezden gelinmesi gerekebilir; ve hem de sizin ilişkiniz, tıpkı işlerinizde olduğu gibi, birlikte çalıştığınız herkes tarafından takip edilir. Bu takipler bazen diğerlerinin kendi aralarında sizden söz etmelerine neden olur, ama bazen de, birinizi diğerinize yorumlama gibi hatalarda bulunurlar. E milletin ağzı torba değil ki büzesiniz. Onların gözü önünde yaşadığınız ilişki ile ilgili elbette fikirleri olacak öyle değil mi?

Fakat gelin biz önce kendi duygularımıza bakalım. Birlikte kahve içtiğiniz, aynı zevkleri paylaşıp, aynı sorunları yaşadığınız bir işi birlikte yaptığınız, ortak konular bulup sohbetler ettiğiniz, tabi çalıştığınız işyerinin tüm etkinliklerine de birlikte katıldığınız, öğle yemeği molalarında birlikte yemek yediğiniz, hatta bazen yemeğinizi paylaştığınız bir insanla birlikte olmak… Ve tabi kadınla erkek ateşle barut gibidir; birbirinize karşı bir çekim de hissettiğinizde oldukça keyiflidir.

Sabah evden çıkıp işe gideceğinizde, artık iş için hazırlanmanın yanında, kendinize onun için de ayrı bir özen göstereceksinizdir. Ve tabi ki o da öyle. Ofise girip Günaydın dediğinizde yüzü gülecek, size kaçamak bakışlar atacak birisi olacaktır karşınızda. Belki herkesten gizli yanağınızdan öpecektir. İş aralarında size mail atacak, kaçamak bakışlar fırlatacaktır. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda, iş arkadaşımla beraber oldum demek aslında keyifli gibidir.

Bir de öğle yemeği molaları var tabi… İş arkadaşımla birlikte oldum diyen kişiler, bedensel anlamda da bunu öğle molalarında, hızlı şekilde gerçekleştirebilirler; ve kimsenin aklına bir şey gelmez, nasıl olsa çalışıyorsunuz, ve bu zaman bir öğle yemeği zamanı, başka ne olabilir ki? Ama siz bu birliktelik sonrasında güne kaldığınız yerden, daha enerjik şekilde de devam edebilirsiniz. İşinizde size yardımcı olacak biri vardır. Artık iş arkadaşıma aşık oldum dediğiniz kişi ile konuşacak daha farklı konularınız da bulunmaktadır…

İş arkadaşıma aşık oldum demek başta, bu unsurlara bakınca oldukça güzel olabilir. Peki ama bunun hiç olumsuz yanı yok mu? Var elbette; hem de olumlulardan daha çok… Mesela: İlişkiniz her zaman güllük gülistanlık gitmeyecek, her ilişkide olduğu gibi sizin de gergin anlarınız olacak, bazen tartışacaksınız, ve bu tartışmaları yok sayamayacağınız için de iş ortamında da gergin olacaksınız. Bu gerginlik diğer arkadaşlarınıza da yansıyacak. İşte bu hiç de hoş bir durum değil tabi ki…

Sürekli onunla zaman geçirmek isteyeceğiniz için diğer arkadaşlarınızdan uzak olacaksınız. İşler istediğiniz gibi gitmez; ve ilişkiniz biterse, kaybettiğiniz diğer arkadaşlarınızı geri kazanmanız çok zor olacaktır, bunun için ekstra bir zaman harcamanız gerekecek.

Peki ya ayrılırsanız ne olacak? Onu sürekli görerek nasıl devam edeceksiniz?

Bir de patronunuz açısından bakalım isterseniz: Sizin, işinizden çok onunla ilgilendiğinizi duyarsa, ki iş ortamında hem kıskançlıklar, hem de dedikodular alır başını gider… Peki o zaman ne yapacaksınız? Kariyer yapmanız, ve terfi edebilmeniz zorlaşabilir… Eğer ilişkinizde işler istemediğiniz gibi giderse de bu durum sizde çok büyük pişmanlıklar yaratır.

Diyelim ki kimse sizden söz etmiyor, kimse ilişkinizin farkına varmadı… demek değil bu… Bu insanların sizi gizliden gizliye izlemeleri demek, ve muhtemelen sizi özel zamanlarınızdan birinde yakalamaya çalışacaklar; ve tabi durum sizin işinizdeki profesyonelliğinizi derinden sarsacak.

Ayrılık ise, iş arkadaşımla beraber oldum diyenlerin en zor anlarıdır. Öncelikle şunu hatırlayın: Hiç bir insan, ayrılığın sonrasında dost kalamaz. En iyi arkadaşınızla bile ayrıldığınızda o artık sizin düşmanınız olacaktır. İşinize taş koymaya çalışacak, ya da bunu ona siz yapacaksınız. Peki değer mi?

Karar sizin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir