Aşık Olduğumu Nasıl Anlarım?

Karşısındaki insanı tanımaya ve anlamaya çalışan bizler, zaman zaman kendimizi bile anlayamazken, nasıl bir insanın duygularını çözmeye çalışır ve ona çok emin bir şekilde, “sen aslında bunu demek istiyorsun” diyebiliriz? Belki inanmayacaksınız ama pek çok kişi, aşık olduğumu nasıl anlarım sorusunun yanıtlarını öğrenmek istiyor. Bazılarımız ise an geliyor, aşık mıyım diyoruz… Kendimizden emin olmamamızdan kaynaklanan bu durumları çözebilmek için aşık olmanın belirtilerini bilmemiz gerekiyor. Çünkü aşık olan insan, istese de istemese de bu durumu ele veriyor. Hem de bunu beden dili ile yapıyor. Bakın aşık olduğumuzda neler yapıyoruz…

Aşık Olduğumu Nasıl Anlarım?

■ Aşık olmanın belirtilerinden ilki: Büyüyen göz bebekleri… Bu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçek. Yapılan araştırmalara göre, bizi heyecanlandıran insanlara bakarken göz bebeklerimiz büyüyor. Bu şu anlama geliyor. Birisi size bakarken büyüyen göz bebeklerini görüyorsanız, siz de onu heyecanlandırıyorsunuz ve muhtemelen o size aşık…

■ Aşık mıyım dediğimizde, sadece heyecanlanmakla kalmayız, aynı zamanda, karşımızdaki insanın tepkilerini merak etmek bizi kaygılandırır ve strese sokar. Tüm bu duygular bir araya geldiğinde ise hormonlarımızda yükselme ile karşılaşırız. Bu durum yüzümüzde kendini ele verir ve yanaklarımız kızarır.

■ Ah o saçlar, güzel saçlar… El ile temas ettiğinde yağlanan saçlar… Ama ne yapabiliriz ki? Bir insana ilgi duyduğumuzda ve bunu ona belli etmek istediğimizde ellerimiz istemsiz bir şekilde saçlarımıza gidiyor ve aşık olmanın belirtileri arasında saçlarla oynamak da yer alıyor.

■ Aşık mıyım diyorsanız kendinize şu soruyu da sorabilirsiniz: Ona bakarken ya da onunla konuşurken dudaklarımı ısırıyor muyum? İşte bu soru bizim sorumuza yanıt niteliğindedir. Aşık olduğumuzu en kolay bu şekilde ele verir ve dudaklarımızı ısırırız…

■ Aşık olmanın belirtilerinden bir diğeri de değişen ses tonudur. Kalınlaşmayan sesimiz daha da ince bir hal alır. Hatta vurgularımız onun vurgularına, ses tonumuz da onunkine benzemeye başlar.

■ Aşık olmak bazılarımıza utandırıcı gelebilir. Ona bakmaktan kendimizi alıkoymaya çalışırız. Bu durum da beraberinde, kaçırılan utangaç bakışları getirir. Bakışlarımız karşılaşınca ne yapacağımızı bilemeyiz.

■ Onun gözlerinin içine direkt olarak baktığımız da olur. Bunun sebebi, biz konuşurken, söylediklerimizi onun gözlerinin içinde de aramamızdır. Yani, aynı şeyi hissedip hissetmediğimizi onun gözlerinin içinde görmeye çalışırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir