Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sevgilim Beni Aldattı Ama Onu Seviyorum
#1
Aldatmak, ne yazık ki son zamanlarda eşinden ya da sevgilisinden sıkılan pek çok insanın başvurduğu bir yöntem. Her şey aslında küçük bir kaçamakla başlıyor. Bir kereden hiç bir şey olmaz diyor insanlar ve sonrasında alışkanlık halini almaya başlıyor. Ya o kişiye bağlanıp kalıyor; ya da gerçekten de bir kereden bir şey olmayınca farklılığı sevmeye başlıyor insan... Siz siz olun ve eğer gerçekten sevdiğiniz bir insan varsa hayatınızda, bu alışkanlığı kazanmayın. Derler ya, kedi her zaman ciğer yemez. Peki ya aldatan değil de aldatılan tarafsanız? Sevgilim beni aldattı ama onu seviyorum. Eşim beni aldattı ama onu seviyorum. Sevgilim beni aldattı ne yapmalıyım?

Aldatılan bir insanın aynı kişiye yeniden güvenmesi ihtimali oldukça zordur. Biraz önce de dedik ya: Zaten alışkanlık yapar. Önce inanamazsınız aldatıldığınıza. Sonra sebep aramaya başlar ve kendinizi suçlarsınız. Öyle yapmasaydım olmazdı, böyle yapsam şöyle olurdu... Tüm bu suçlamalar boşunadır aslında. Olan olmuş, aldatan aldatmış... Ama bir sevginiz var ve ayrılamıyorsunuz... Ne yapacağınızı şaşırırsınız.

Aslında burada mantıklı iki alternatif var. Eğer aldatan kişi hatasını kabul ediyorsa, ilişkiye yeniden kaldığınız yerden devam etmeyi göze alıyorsa ve siz de onu seviyorsanız, eski defterleri açmamak üzere kaldığınız yerden devam etmeli, ona güvenmelisiniz. Ya da hayatı hem ona; hem de kendinize zindan etmemek adına ayrılmak en mantıklısıdır. Aksi halde gerçekten mutsuz olursunuz. Sadece sevdiğiniz için yanınızda tuttuğunuz sevgiliniz ya da eşiniz ile güvensizlik dolayısı ile sürekli kavgalar edersiniz.

Sevgilim beni aldattı ama onu seviyorum, eşim beni aldattı ama onu seviyorum. Birlikte olmaya devam edeceksiniz... Ama ona nasıl güveneceksiniz? Bu süreçte neler yapmanız gerekiyor? Size adım adım yapabileceklerinizden söz edelim...

■ Onunla yeniden iletişim kurmak için acele etmeyin. Sinirinizin ve kızgınlığınızın geçmesini bekleyin. Sonrasında zaten onu arayacak çok zamanınız olacak.

■ Konuşurken, içinizden geçen her şeyi paylaşın. Neler hissediyor, ne düşünüyorsunuz? Duygularınızı bastırmayın. Eğer bunu eşiniz ya da sevgilinizle konuşamıyorsanız, bir psikologdan yardım alın. Ya da yazın. Ama mutlaka içinizdekileri dışa aktarın.

■ İçinizden geçen duygunun adı kızgınlık, aşk, intikam hırsı... her ne olursa olsun, zamanla azalacak. Bir müddet sonra unutulacak ve tamamen yok olacak. Aşkın bile ömrü üç yıl. Bu nedenle sadece içinizdeki duygularla hayatınızın kararacağını düşünmeyin.

■ Ona, neden sizi aldattığını ve sizde bulamadığı şeylerin ne olduğunu yüreklice sorun. Vereceği her türlü cevaba hazırlıklı olun. Sonrasında, isteklerini karşılayıp karşılayamayacağınız konusunda kendinizi sorgulayın. Eğer kendinizi değiştirebileceğinize inanıyorsanız yeniden başlamak üzere bir adım atın.

■ Affetmek... Alah'a mahsus olan bu davranış, onun sizi aldattığını kabul etmek ya da olayın üzerini kapatmak anlamına gelmiyor. Affetmek demek, nedenlerin ve sonuçların farkına varmak anlamında sergilenen bir davranıştır. Yani onu affedince kendinizi küçük düşürmüş olmayacaksınız.

■ Biliyoruz, duygularınızı değiştirebilmeniz zaman alacak. Ama düşüncelerinizi, davranışlarınızı değiştirebilirsiniz. Zaman içerisinde tüm olumsuz duygularınızdan da kurtulacaksınız. Bu bir anda olmayacak. Bu nedenle ilişkinize ve kendinize zaman tanımalısınız.

■ Sarsılan güveni birlikte yeniden tamir etmeyi deneyin. Kazanılması belki de en zor duygudur güven. Kaybetmesi de en kolay olan şey... Eğer bunu tek başınıza yapamıyorsanız mutlaka bir psikolojik yardım almalısınız.
Ara
Cevapla
|


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yandex.Metrica