Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eski Sevgiliden Arkadaş Olur Mu?
#1
Herkese merhabalar. Bugün sizlere, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğum radyo programında da konuşmuş olduğumuz bir konudan söz etmek istiyorum. Biz konuştuk; kendi aramızda tartıştık. Ancak hem fikirleri yazıya dökmek ve kalıcılığını sağlamak; hem de daha farklı bir kitleye de aktarımda bulunarak sizlerin de fikirlerini almak istedim. Sorumuz şuydu: Eski sevgiliden arkadaş olur mu? Ve sonrasında, eski eşten arkadaş olur mu'ya kadar gittik.

İlk olarak soruyu, o anda canlı yayın konuğum olan arkadaşıma sordum: Duruma göre değişeceğini söyledi. "Eski sevgilim beni aldattıysa ve ayrılık nedenimiz buysa nasıl arkadaş olabiliriz ki?" dedi. Ve sonrasında devam etti: "İlişkiyi birlikte yürütemiyorsak ve ayrılık kararını birlikte almışsak, arkadaş kalabiliriz."

Evet, arkadaşıma bu noktada katılıyorum: eğer yürümeyen bir ilişki varsa; ama anlaşabiliyorsak ve hayatı birbirimize zindan etmeyecek kadar medeni isek eski sevgilimle arkadaş olabilirim... Hayatı birbirimize zindan etmeyecek kadar medeni olmak ne demek derseniz; Bu tamamen, bir zamanlar sevgili olduğumuzu unutabilip, normal arkadaş olarak devam edebilmekle alakalı. "Sen bir zamanlar benim sevgilimdin, şimdi başkasıyla çıkamazsın" diyen bir insanla arkadaş olmak değil, selamlaşmak dahi istemezsiniz muhtemelen.

Sonrasında konuğumun düşüncelerini bir kenara bırakıp kendi düşüncelerimi paylaştım dinleyicilerimle: Eğer seviyorsam sevgilimi, ayrılmamak için çaba sarf etmişsem ve ayrılık onun fikriyse ben onunla arkadaş kalamam dedim. Düşünsenize, çok seviyorsunuz; ama ayrılmak zorunda kaldınız. Sonrasında size, birinden hoşlandığını anlattı, ya da evlenme teklifi edecek ve yardımınıza ihtiyacı var... Bu kelimenin tam anlamıyla kabus gibi... Peki konuşulacak olan konular sınırlandırılırsa? Merhaba merhaba dışında bir arkadaşlık durum söz konusu olmayacaksa, kendi adıma ona da arkadaşlık demem.

Biz konuğumla bunu konuşurken bir dinleyicim, bu durumun tamamen kültürle alakalı olduğundan bahsetti. Ve olay farklı yönlere doğru kaymaya başladı. Batı kültürüne özenen bizler... Aslında başaramıyoruz farkında mısınız? Pek çok kişi, eşinden ayrılıp, çocuğu için onunla yine görüşmek durumunda kalıyor. Bu şekildeki çiftlerin, hayatına yeni birisi girmemiş ise barışanları mevcut. Ancak hayatına bir insan girmiş olanlar da çocukları için görüştüklerinde, muhtemelen birbirlerini özlediklerini fark ediyorlar.

Şimdi sorum size:

Birinden çok hoşlanıyorsunuz; ama sevgili değilsiniz; teklif ettiniz, kabul etmedi; ya da teklif etmeye bile cesaret edemediniz, ucunda onu kaybetmek vardı belki de... Ortada bir sevgililik durumu olmadığı için arkadaşsınız; aynı ortamlarda takılıyorsunuz. Onun karşı cinste, çok samimi bir arkadaşı var. Ama sizden daha can arkadaşlar. Birbirleri ile konuşmaları samimi. Selamlaşıp tokalaşırken birbirlerinin elini bir kaç saniye bırakamıyorlar. Sürekli birlikte kahve, çay içiyor, bir yerlere gidiyorlar. İçinizden neler geçer?
Ara
Cevapla
|


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yandex.Metrica