İlişkide Romantizmi Canlı Tutmanın Yolları

İlişkide romantizm ve ilişkide ilk günkü heyecan kaybedilecek olursa o ilişki monotonlaşır ve sıkıcı bir hal alır. Ve pek çok çift bunu başaramamakta, ilişkiler kolay bir şekilde bitmektedir. Peki çok hoşlandığınız ve etkilemeye çalıştığınız o insanı kaybetmemek için neden çaba sarf etmezsiniz? Çünkü kazanılması zor olan o insana karşı içinizdeki duygular bitmiştir ve artık yeni heyecanlara yelken açabilirsiniz. Sanırsınız ki, yeni bir insana alışmak, bir şeyler hissetmek çok kolaydır. Ama aslında emin olmalısınız ki, ilişkide heyecan yaşamak o kadar da kolay değildir. Siz en iyisi elinizdekini kaybetmemeye ve güzel olanı onunla yaşamaya gayret sarf edin.

İlişkide Romantizmi Canlı Tutmanın Yolları

■ İlişkide ilk günkü heyecanı kaybetmemek için, yaptığınız hiç bir şeyde kolaya kaçmayın. Yemek mi yapıyorsunuz, ilişkiye mi gireceksiniz, sohbet mi edeceksiniz… Her ne yaparsanız yapın, bir seremoni ile yapın. Onun için zaman ve emek harcayın. Tabi bunu tek başınıza yapmanız bir şey ifade etmez. Her şeyi karşılıklı yapabilmelisiniz.

■ Birlikte olduğunuz zamanlardan keyif alın. Her anınızı kutlayın; her yaptığınız şeyde eğlenin. Bunu birbirinize hissettirin. Eğer bunu başarabilirseniz ilişkide heyecan hiç kaybolmayacak ve siz ilk günkü gibi mutlu olacak; hatta birbirinize sahip olduğunuz için her an şükredeceksiniz. Dedik ya romantizm kaybedildiğinde o insanı kaybetmek kolay olur; peki bu tür güzel duygular yaşadığınız insanı kaybetmek ister misiniz? İşte bunun için savaşın.

■ Sıradanlıktan ve rutin olmaktan elinizden geldiğince kaçının. Bununla birlikte, maceraya, eğlenceye, zaman zaman vahşiliğe bile açık olun ve tüm bunları yaparken de kesinlikle acele etmeyin; her anın tadını çıkartın; ancak bu şekilde keyif alabilirsiniz. Gününüz çok yoğundu, eve geldiniz, yemek yediniz, eşofmanlarınızı giyinip televizyonun karşısına geçtiniz… Bunun neresinde farklılık? Biraz yaratıcı olun.

■ İlişkide ilk günkü heyecanı canlı tutabilmek için sadece duygusal olarak bir şeyler yapmak yetmez. Fiziksel olarak da birlikte olmalı ve birlikteyken de her şeyi karşı taraftan beklememeli; ya da siz yapmamalısınız. İlişkide fiziksel birliktelik çok önemlidir. Zaten her insanın buna ihtiyacı vardır. Ve unutmayın, herhangi bir insanla duygusal bağı olmasa bile, kendisine sadece bu anlamda partner edinen kişilerin sayısı çok fazladır. Onlar sadece birlikte olmak istedikleri zaman görüşür, sonrasında birbirlerini arayıp sormazlar bile. İlişkinizde buna fırsat vermeyin; siz sık sık birlikte olun ve kurallara uyun; ama rutinlikten kaçının.

■ İlişkide romantizmi canlı tutmak için iletişiminiz de güçlü olmalı. Bu anlamda her şeyi konuşabilmeli, her şeyden söz edebilmelisiniz ve aranızda hiç bir sır kalmamalı. Hiç bir konuyu konuşmaktan kaçmamalısınız. Eğer konuşmazsanız, sorunlar önce büyür, sonrasında da bir öfke patlaması olarak karşı taraftan size geri döner. Çünkü bu durum bir güvensizlik sebebidir ve güven sorununun heyecan ile hiç bir bağlantısı yoktur.

■ Gelecekle ilgili planlar yapın. Bunun yakın ya da uzak gelecek olması hiç bir şeyi değiştirmez. Hatta uzak olan gelecek planları, birbirinize daha da sıkı bağlanmanıza neden olur; çünkü birbirinizi çok sevdiğinizi ve çok uzun zaman daha birlikte olmak istediğinizi birbirinize hissettirmiş olursunuz. Ama planları tek başınıza değil; birlikte yapın.

■ Onu ne kadar çok sevdiğinizi ona gösterin. Bu ilişkinizde güvenin gerçek adresidir. Sevginizi sadece duygusal olarak değil, fiziksel olarak da gösterin ve ona karşı sevecen; aynı zamanda da romantik olmayı da ihmal etmeyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.