Evlilik Kararı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evlilik kararı, belki de hayatın en önemli kararlarından bir tanesidir. Hiç acele etmemeli ve evlilik kararı almadan önce gerçekten evliliğe hazır mıyım diye düşünmelisiniz. Peki evlilik kararı alırken nelere dikkat edilmeli? İlerleyen bölümlerde sizlere, hayatınızı etkileyecek o önemli imzayı atmadan önce dikkat etmeniz gereken şeyleri sıralayacağız. Eğri oturup doğru düşünün, evliliğin dönüşü yok…

Evlilik Kararı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

■ Evliliğe hazır mıyım sorusuna Evet yanıtını verebilmek için her şeyin öncesinde, onun üzüntüsünün sizin üzüntünüz olması gerekiyor. Sizinle hiç alakası olmayan bir şeye, sadece o üzüldüğü için üzülüyor, o başarılı olduğu zaman mutlu oluyorsanız, evliliğe hazırsınız demektir.

■ Evlilik kararı almadan önce düşünmeniz gereken bir diğer şey de, onunla gerçekten birlikte yaşamayı isteyip istemediğiniz. Uzun süre onunla çıktığınız için, adı/adınız kirlenmesin diye değil, sabah uyandığınızda onu görmek istediğiniz için evlenmelisiniz.

■ Evlilik kararını, onunla yaptığınız konuşmalara bakarak vermelisiniz. Birlikte yaşlanmak istediğinizi konuştunuz mu, yoksa, bir gün evlenirsem… diye başlayan cümleler mi kurdunuz? Birlikte konuştuysanız ikiniz de hazırsınız demektir.

■ Para konusunda konuşmak çok da akıllıca değildir; ama herhangi biri ile… Evlilik kararı alacaksanız mutlaka dürüst bir şekilde birbirinize maddi durumunuzdan ve gelecekle ilgili beklentilerinizden söz edebilmeniz gerekiyor. Bunu yaptıysanız tamamdır.

■ Evlilik kararı, beraberinde çocuğu da getirir. Eğer çocuk planlarınızdan konuştuysanız, ikiniz de evliliğe hazırsınız demektir. O çocuk isterken siz istemiyorsanız; ya da tam tersi ise bir kere daha konuşmalı ve kararınızı ona göre vermelisiniz.

■ Evliliğe hazır mıyım sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da şu: Kendinizi tek başınıza, yani evlenmek istediğiniz kişi olmadan da iyi hissetmeniz gerekiyor. Ama yine de onunla evlenmek istemelisiniz. Çünkü o sizi mutlu ediyordur.

■ Hayatınızda ondan başka insanların olup olmadığı da önemli evlilik kararı almadan önce; tabi arkadaş, dost olarak… Örneğin, partnerinizle kavga ettiğinizde size destek olabilecek birileri olmalı. Sadece o hayatınızda diye ona muhtaç olduğunuzu düşünerek evlilik kararı almamalısınız.

■ Evlilik kararı almadan önce, ona kelimenin tam anlamı ile güvenip güvenmediğinizi düşünün. Eğer yanınızda değilken neler yaptığını merak ediyorsanız ve aklınızda soru işaretleri varsa yanlış insanla evlilik kararı almak üzere olabilirsiniz. Ama eğer sadece onu özlüyor ve göreceğiniz zamanı iple çekiyorsanız doğru yoldasınız.

■ Onun kendine özgü fikirleri olduğunu biliyor ve buna saygı duyuyorsanız, her yaptığını sizin için yapmadığını biliyor ve bu duruma saygı duyabiliyorsanız doğru insanla birliktesiniz demektir.

■ Artık diğer insanların ellerindeki yüzüklere bakıyorsanız da, hayatınızda bir insan olmasa bile evliliğe hazırsınız ve evlenmek istiyorsunuz demektir. Belki de yüzük takan insanlara özeniyorsunuz; ama bu kötü bir şey değil.

■ Hayatınızda daha önce var olan insanların şimdi neler yaptıklarını artık önemsemiyorsanız, doğru insanla birliktesiniz ve o size geçmişinizi unutturan kişi demektir. Ancak olur da bir gün eski sevgilinize dönerseniz gibi bir düşünceniz varsa, ne kendinize, ne de birlikte olduğunuz kişiye zarar verip, yanlış bir evlilik kararı almayın.

■ Güzel bir haber aldığınızda bunu paylaşmak istediğiniz ilk insan, evlenmeyi istediğiniz insansa, yine doğru kişi ile birlikte olduğunuzu söyleyebiliriz.

■ Evleneceğinz insan, ömrünüzün sonuna kadar birlikte olmaya karar verdiğiniz insandır. Eğer bu insana kin tutabiliyor, küsebiliyor, uzun süre küs kalabiliyorsanız, yanlış insanla birliktesiniz demektir. Ancak sıkıntılarınızı ona çekinmeden söyleyebiliyor ve sorunlarınızı konuşarak aşabiliyorsanız doğru yoldasınız.

■ Size karşı olan duygularından emin olduğunuz insanla evlenmelisiniz. Bir mesaj attığında, gerçekten bunu mu demek istedi dediğiniz insan sizin için doğru eş karakteri olmayacaktır.

■ Belki o size hayalinizdeki geleceği veremeyecek. İstediğiniz gibi bir düğününüz, eviniz; hatta balayınız olmayacak. Yaşam şekli sizinkinden farklı… Tüm bunları biliyor olmanıza rağmen evlenmek istiyorsanız, vazgeçmeyin.

■ Acil bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, adını ve telefon numarasını verdiğiniz ilk insan o ise her ne kadar aileniz olsa da önce onu yanınızda görmek istiyorsanız, onunla evlenmeye hazırsınız demektir.

■ İnsanlar size sevgililerini, aşk hayatlarını anlatırken siz hiç birine özenmiyor ve birlikte olduğunuz kişi ile mutlu olduğunuzu düşünüyorsanız, onunla kalmaya ve bir ömrü paylaşmaya devam etmelisiniz.

■ Nasıl bir erkek/kadınla olmak istediğinizi biliyorsunuz ve birlikte olduğunuz insan bu özelliklerin hepsine sahipse, tamamdır. Artık önceki gibi, sadece sizi beğendiği için bir insanla birlikte değilsiniz. Kriterlerinize uygun bir insan var karşınızda…

■ Sizin her kötü huyunuzu biliyor. Ve bununla da kalmayıp gördü. Nelere kırıldığınızı, nelere tepki verdiğinizi, sizde güvensizlik oluşturan şeylerin hepsini biliyor; ama yine de yanınızda ise sizi her halinizle kabul etmiş demek olan bu insanı kaybetmemelisiniz.

■ Gelecekle ilgili planlarınızda sevgiliniz de varsa, artık her anınızda yanınızda olmalı. Değil mi?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.