Eşimin Beni Sevmediğini Nasıl Anlarım?

Evlenmeden önce her şey ne güzeldi oysa. Şimdi ise sanki ilk günkü heyecanınızı yitirmiş gibisiniz. Eşimin sevgisinden emin değilim, eşimin beni sevmediğini düşünüyorum demeye başladınız. Ve evlilik iki kişilik. Siz böyle düşünüyorsanız bunu size düşündüren eşiniz… Peki gerçekten doğru iz üzerinde misiniz? Eşimin beni sevmediğini nasıl anlarım sorusunun yanıtlarını bilmeli ve kararlarınızı ona göre vermelisiniz. İşte bilmeniz gereken o önemli işaretler.

Eşimin Beni Sevmediğini Nasıl Anlarım?

■ Eşinize bir sorunu olup olmadığını, ya da gününün nasıl geçtiğini sormak suç değildir. Eğer içinde sevgi varsa, zaten bunları sizinle, siz sormadan paylaşır. Ancak size, kendimi sana anlatmak zorunda değilim gibi bir cümle kuruyorsa, o zaman eşimin sevgisinden emin değilim demekte haklısınız demektir.

■ Herhangi bir sorununuz olduğunda ve bunu eşinizle paylaştığınızda, size yardımcı olmak yerine, bu benim sorunum değil; ya da bu senin sorunun gibi cümleler kullanıyorsa, gerçekten de eşimin beni sevmediğini düşünüyorum demekte haklısınız.

■ Eşiniz sizin düşüncelerinize saygı duymuyorsa, onu eleştirdiğiniz bir konu üzerine değişmeyi kabul etmek yerine, beğenmiyorsan başkasını bul diyorsa, sizin onu kusurları ile kabul etmenizi düşünüyor ve bunun için herhangi bir çaba sarf etmiyorsa, ilişkinizi bir kere daha gözden geçirmeniz gerekiyor demektir.

■ Birbirlerini seven insanlar tartışmaz diye bir kaide yoktur. Ancak bu noktada kullanılan cümleler önemlidir. Eşiniz size, sana inanmıyorum diyorsa, bu aslında size olan güvensizliğinden değil; evliliğinizi bitirmek için bahane aramasından kaynaklanmaktadır.

■ Ne yapacağınızı sorduğunuz eşiniz size, istediğini yap şeklinde bir cümle kullanıyorsa, sizinle ilgilenmiyor demektir. Seven bir eş, seçim yapmanıza, sorunlarla başa çıkmanıza yardımcı olur. Sizi kararsız kaldığınız bir konuda uçurumun eşiğine kadar götürmez.

■ Eşinizle, aklınızdaki endişeleri paylaşmak sizin en doğal hakkınız. Ama o size, çok düşündüğünüzü söyleme hakkına sahip değil. Çünkü düşünebilirsiniz. Bu sizin en doğal hakkınız. Size çok düşünüyorsun şeklinde cevap veren ve endişelerinize ortak olmayan erkeğin sizi sevdiğinden emin olmamakta haklısınız.

■ Seni seviyorum, eşler arasında kullanılması en güzel kelimelerden biridir. Ama seni gerçekten seviyorum diyen bir erkek, sizi sevmiyor, sadece sevdiğini ispatlamaya çalışıyordur. Suçlarının üzerini kapatmaya çalışıyordur. Siz bu tuzağa düşmemelisiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.